DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

2023-2024 Jean Monnet Bursu- AVRUPA’DA BURSLU EĞİTİM!

19.07.2023
56
A+
A-

Jean Monnet Bursu 2023-2024 eğitim öğretim yılı başvuru süreci başladı! Jean Monnet bursu sayesinde Avrupa’da artık çok daha rahat eğitim alabileceksiniz. Jean Monnet bursu Avrupa’da üniversite ya da aynı seviyede bulunan kuruluşlarda lisansüstü eğitim ya da araştırma yapmanızı sağlayan bir programdır.


İçindekiler
Jean Monnet Bursu Nedir?Jean Monnet Burs Programı Başvuru Detayları Jean Monnet Bursu Başvuru ŞartlarıJean Monnet Burs Programı Değerlendirme SüreciJean Monnet Bursu SınavıJean Monnet Burs MiktarıJean Monnet Burs Programı Tarafından Desteklenen Çalışma AlanlarıJean Monnet Bursu İle Girilen ÜniversitelerAkademik Personel Güncel Burslar Nasıl Takip Edilir?

Avrupa’da lisansüstü eğitim almak ya da araştırma yapmak sizi her yönden geliştirecek bir eylemdir. Fakat bu süreçte maddi açıdan zorlanacağınız pek çok etken olacaktır. Bu yüzden kendinize bir burs desteği sağlayarak rahat bir eğitim araştırma süreci geçirmek isteyebilirsiniz. İşte tam da bu aşamada yıllardır prestijli burs programları arasında olan Jean Monnet bursundan faydalanmanız münkün!

Eğitim öğretim yılı takvimi yaklaştıkça araştırmacılar ve lisansüstü öğrenciler burs programı araştırıyorlar. Jean Monnet bursu da bunlardan bir tanesi! Siz de Jean Monnet bursu detaylarını merak ediyor musunuz? Doğru yerdesiniz! Jean Monnet bursu nedir? Jean Monnet başvuru şartları, Jean Monnet bursu sınavı, Jean Monnet burs miktarı gibi çok merak edilenleri sizler için araştırdık! O zaman yazının devamında detayları öğrenelim…

Jean Monnet Bursu Nedir?

jean monnet bursu.jpg - 2023-2024 Jean Monnet Bursu- AVRUPA’DA BURSLU EĞİTİM!
jean monnet bursu

Jean Monnet burs programı Avrupa birliği tarafından finanse edilen bir burs programıdır. Programın sözleşme makamı merkezi finans ve ihale birimidir. Programın süreci Dışişleri Bakanlığı Avrupa birliği başkanlığı sorumludur.

Jean Monnet programı, AB müktesabatı ile ilgili alanlarda uzmanlaşmış kişilerin sayısını arttırmayı amaçlamaktadır. Burs programı kişilere en az 3 en fazla 12 ay maddi destek olmaktadır.


Jean Monnet bursu ile Avrupa birliği ülkelerinden burslu eğitim alabilirsiniz. Bu eğitim sizin akademik gelişiminizi ve network elde etmenizi sağlayacaktır. Peki Jean Monnet bursu ile hangi ülkelerde burslu eğitim alabilirsiniz bakalım;

 • Fransa
 • Almanya
 • Finlandiya
 • İspanya
 • İtalya
 • Polonya

Editörün Önerisi: Tev Burs Başvurusu

Jean Monnet Burs Programı Başvuru Detayları

Jean Monnet Burs Programı 2023-2024 akademik yılı başvuruları başladı! Jean Monnet bursu başvuru tarihleri ve başvuru şeklini sizler için listeledik. Aşağıda Jean Monnet bursu başvuru detaylarını inceleyebilirsiniz..

 • Başvuru Tarihi: 12.09.2022
 • Son Başvuru Tarihi: 15.11.2022
 • Başvuru Şekli: Posta veya kargo (Merkezi Finans ve ihale birimi)

Jean Monnet Bursu Başvuru Şartları

Jean Monnet Bursu nasil kazanilir 800x405.jpg - 2023-2024 Jean Monnet Bursu- AVRUPA’DA BURSLU EĞİTİM!
jean monnet bursu nasıl kazanılır

Jean Monnet burs programı da diğer kurum ve kuruluşların sağladığı burs desteği gibi gerekli başvuru şartları istemektedir. Jean Monnet bursu şartlarını merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin!

Jean Monnet burs programına Avrupa Birliği konusunda uzmanlaşmak isteyen kişileri kapsayan burs programıdır. 2023-2024 yılında Jean Monnet burs desteğinin 160 kişiye verileceği duyurulmuştur. Peki bu burs programına kimler başvurabilir;


 • Üniversitelerin akademik ve idari personelleri
 • Üniversitelerin lisans son sınıf veya lisansüstü (Yüksek Lisans ya da doktora) öğrencileri
 • Kamu personelleri
 • Özel sektör personelleri

Editörün Önerisi: Fulbright Doktora Sonrası Araştırma Bursu

Jean Monnet Burs Programı Değerlendirme Süreci

jean monnet bursu kazananlar listesi 800x522.jpg - 2023-2024 Jean Monnet Bursu- AVRUPA’DA BURSLU EĞİTİM!
jean monnet bursu nasıl kazanılır

Jean Monnet bursu değerlendirme süreci içerisinde adaylara yazılı sınav yapmaktadırlar. Yazılı sınavın ardından değerlendirme süreci başlar. Değerlendirme sürecinin bitiminde Jean Monnet bursu kazananlar listesi web sitesinde açıklanır.

Burs Programı değerlendirme sürecini Avrupa Birliği dış faaliyetleri sözleşme usulleri uygulama rehberine uygun bir şekilde yürütülmektedir. Aynı zamanda 2022-2023 akademik yılı burs duyurusuna uygun şekilde tarafsızlık ve gizlilik esas alınarak yürütülür.

Jean Monnet Bursu Sınavı

Jean Monnet burs programının ikinci aşaması yazılı sınavdır. Jean Monnet burs programı yazılı sınavı değerlendirme komitesinin bulunduğu salonda yapılmaktadır.

Sınav süreci nasıl olur?


 • Sınava giren bursiyer adayları cevap kağıtlarında bulunan kulakçıklara isim, soy isim ve referans numarası yazarlar. Bu kulakçıklar sınav bitimine kadar kapalı kalır. Adayların kişisel bilgileri puanlama bitene kadar kimse tarafından görülmez.
 • Cevap kağıtları ve niyet mektupları merkezi merkezi finans ve ihale birimine götürülür.
 • Kapalı zarflarda bulunan cevap kağıtları tarafsız değerlendirilme için tekrar numaralandırılır.
 • Komisyonda bulunan bağımsız değerlendiriciler, değerlendirme komitesi cevap anahtarına uygun bir şekilde değerlendirme yaparlar.
 • Değerlendirme komitesi yapılan değerlendirmeleri ve niyet mektuplarını kontrol ederler.
 • Bursiyer adayının sınav sonucu son kararını değerlendirme komitesi verir.
 • Asil listede yer alan adayların onay ve yerleştirme süreci başlar!

ÖNEMLİ!

Niyet mektubunun yazılmaması ve çalışma konusunun Jean Monnet burs programı ile ilgili olmaması adayın elenmesine yol açar.

Jean Monnet Burs Miktarı

jean monnet bursu sinavi 800x448.jpg - 2023-2024 Jean Monnet Bursu- AVRUPA’DA BURSLU EĞİTİM!
jean monnet bursu sınavı

Jean Monnet Burs programından yararlanmak isteyenlerin en merak ettiği konu Jean Monet burs miktarıdır. Jean Monnet burs miktarı ile ilgili net bir fiyat yoktur. Fakat Jean Monet burs programının neleri karşılayacağını sizler için araştırdık!

 • Bursiyerlerin okul ücreti
 • Yeme-içme masrafları
 • Konaklama masrafları
 • Vize, pasaport masrafları
 • Seyahat masrafları
 • Eğitim masrafları
 • Sağlık ve sigorta masrafları
 • Vergi ve benzeri masraflar

Editörün Önerisi: Sabancı Burs Başvurusu

Jean Monnet Burs Programı Tarafından Desteklenen Çalışma Alanları

Jean monnet bursu sartlari 800x558.jpg - 2023-2024 Jean Monnet Bursu- AVRUPA’DA BURSLU EĞİTİM!
Jean monnet burs programı nedir

Jean Monnet bursu Avrupa’da araştırma ve çalışmalar gerçekleştirecek akademik dünyada yer alan kişi ve öğrencilere, kamu ve özel sektör personellerine maddi destekte bulunur. Fakat her personel ve öğrenciye bu desteği sağlamaz. Programın desteklediği çalışma alanlarında araştırmalarını gerçekleştirmelidirler. Peki Jean Monnet bursu çalışma alanları neler?


Çalışma Alanı Çalışma Alanı
Malların Serbest Dolaşımı Ekonomik ve Parasal Politika
İşçilerin Serbest Dolaşımı İstatistik
İş Kurma Hakkı ve Hizmet Sunumu Serbestisi Sosyal Politika ve İstihdam
Sermayenin Serbest Dolaşımı İşletme ve Sanayi Politikası
Kamu Alımları Trans-Avrupa Şebekeleri
Şirketler Hukuku Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu
Fikri Mülkiyet Hukuku Yargı ve Temel Haklar
Rekabet Politikası Adalet, Özgürlük ve Güvenlik
Mali Hizmetler Bilim ve Araştırma
Bilgi Toplumu ve Medya Eğitim ve Kültür
Tarım ve Kırsal Kalkınma Çevre ve İklim Değişikliği
Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Tüketicinin ve Sağlığın Korunması
Balıkçılık Gümrük Birliği
Taşımacılık Politikası Dış İlişkiler
Enerji Dış Güvenlik ve Savunma Politikaları
Vergilendirme Mali Kontrol
jean monnet başvuru

Editörün Önerisi: 2022 Burs Veren Kurumlar

Jean Monnet Bursu İle Girilen Üniversiteler

jean monnet bursu memurlar 800x445.jpg - 2023-2024 Jean Monnet Bursu- AVRUPA’DA BURSLU EĞİTİM!
jean monnet kimdir

Jean Monet bursu AB yer alan ülkeleri kapsadığı için buradaki bazı üniversitelerle de anlaşmalıdır. Bu sayede Avrupa’da burslu eğitim fırsatı yakalamanız artık mümkün! Programın anlaşmalı olduğu üniversiteler öğrenciler ve akademisyenler tarafından çok merak edilmektedir. Biz de sizlere programın bünyesinde bulunan bazı üniversiteleri listeledik!

Üniversiteler Ülkeler
Tilburg University Hollanda
Queen Mary University of London İngiltere
Uppsala University İsviçre
University of Utrecht Hollanda
University of Twente Hollanda
University of Turin and UNICRI İtalya
University of Toulouse 1 Capitole Fransa
University of the Basque Country İspanya
University of Tartu Estonya
University of Paris East Creteil Fransa
University of Nova Gorica Slovenya
University of New York in Prague Çek cumhuriyeti
University of Malta Malta
University of Hamburg Almanya
University of Copenhagen Danimarka
The American Collage of Greece Yunanistan
jean monnet başvuru

2023-2024 eğitim yılı Jean Monnet bursu başvuru detayları, merak edilen soruları sizler için araştırdık, cevapladık! Diğer detaylar ve başvuru yapmak için Jean Monnet Burs Programı resmi web sitesini ziyaret ediniz!

Akademik Personel Güncel Burslar Nasıl Takip Edilir?

2022-2023 eğitim öğretim yılı takviminin belirlenmesi ile burs başvuruları da başladı. Web sitemizde, güncel burs başvuruları devam ettiği sürece sizler için araştırıp, paylaşmaktayız. Web sitemiz haricinde Instagram hesaplarımızdan ve Telegram hesabımızdan paylaştığımız içerik ve haberlerden anında haberdar olabilirsiniz!


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.