DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!

19.07.2023
74
A+
A-

Maddi yetersiz öğrencilere yapılan yardımlar hakkında sizlere güncel bilgiler vereceğim. Okuyan öğrenci yardımı sayesinde siz de destek alabilirsiniz. Okuyan öğrencilere para yardımı, kırtasiye yardımı gibi bir çok yardım veriliyor.


İçindekiler
Okuyan Öğrenci Yardımı Başvurusu Nerelere Yapılır?Okuyan Öğrencilere Verilen YardımlarOkuyan Öğrencilere SED YardımıKaymakamlık Öğrencilere Para Yardımı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci YardımıSGK Eğitim YardımıSen Oku Diye Öğrenci YardımıKYK Burs YardımıOkuyan Öğrenci Yardımı Yapan Diğer Kurumlar

Ancak bilgisi olmayan öğrenciler ve ebeveynler bu fırsatları değerlendiremiyorlar. Bu konuda sizlere rehber olacak bir yazı hazırladım. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öğrenci yardımı ve daha fazlası için bilgi sahibi olacaksınız.

İlkokulda, lisede, üniversitede eğitim gören öğrenciler için öğrenci yardımı nasıl alınır? 2023 detaylarını anlattım.

Okuyan Öğrenci Yardımı Başvurusu Nerelere Yapılır?

Okuyan Ogrenci Yardimi Basvurusu 800x445.jpg - 2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!
Okuyan öğrenci yardımı başvuru

Okuyan öğrenci yardımı başvurusu hakkında detaylara girmeden önce ilk olarak nerelere başvuru yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim. Bu yerler aracılığıyla kurumun sunduğu şartları yerine getiriyorsanız siz de yardım alabilirsiniz. Okuyan öğrenci desteği için şu yerlere başvuruda bulunabilirsiniz:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Kaymakamlık
 • Vakıflar, dernekler
 • Eğitim bursu veren holdingler
 • Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • SGK
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Yardımsever Ticari Kuruluşlar

Yukarıdaki yerler öğrencilere çeşitli yardımlar yapılıyor. Bu yerlerin bazıları belirlenen tarihlerde burs ve çeşitli yardımlar için başvuruları kabul ediyor. O nedenle düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Halihazırda hangilerine ne zaman başvurabileceğinizden aşağıda ben de bahsedeceğim. Öyleyse okuyan öğrenci yardımı için devam edelim.


Okuyan Öğrencilere Verilen Yardımlar

ogrenci para yardimi 800x535.jpg - 2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!
Okuyan Öğrencilere Verilen Yardımlar

Okuyan Öğrenci Yardımları, Türkiye’deki üniversite öğrencilerine sunulan çeşitli sosyal yardım programlarıdır. Bu programlar arasında şunlar yer alabilir:

 1. Burs: Maddi destek sağlayan bir programdır. Burs programları, öğrencilerin başarı durumuna ve gelir seviyesine göre değişebilir.
 2. Kredi: Öğrencilere düşük faizli kredi imkanı sağlayan bir programdır. Bu krediler genellikle öğrencilerin eğitimleri sırasında ihtiyaç duyacakları giderleri karşılamak için kullanılır.
 3. Yemek Yardımı: Öğrencilere yemek hizmeti sunan üniversitelerde bu hizmetin ücretsiz ya da indirimli olarak sağlanmasıdır.
 4. Barınma Yardımı: Öğrencilere uygun fiyatlı yurt, öğrenci evi veya kampüs konaklama imkanları sağlanmasıdır.
 5. Kırtasiye Yardımı: Öğrencilerin derslerinde ihtiyaç duyacakları kırtasiye malzemelerinin ücretsiz olarak sağlanmasıdır.
 6. Sağlık Yardımı: Öğrencilerin sağlık hizmetlerine daha kolay erişebilmeleri için yapılan yardımlar

Okuyan Öğrencilere SED Yardımı

okuyan öğrencilere sed yardımı

Devletin öğrencilere verdiği para yardımından bir diğeri ise SED yardımıdır. Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) Hizmetine başvuruda bulunarak ekonomik ve psiko sosyal destek alabilirsiniz.

Bunun için ihtiyaç sahibi olmanız gerekiyor. Öğrencinin durumuna göre yapılan yardımlar süreli veya geçici olarak yapılır. Aşağıdaki durumda olan çocuklar SED yardımı alabilirler:

 1. Bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan çocuklar ve desteklenmeleri durumunda ailelerine verilebilecek çocuklar.
 2. Ekonomik yoksunluk nedeniyle korunmaya muhtaç duruma düşecek çocuklar, bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailelerinin yanında bakılabilecek.
 3. Bakım tedbiri kararı alınan ve yaş sınırlarını tamamlayarak sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu ailelerden ayrılan gençlerden, iş ve meslek edinme kursuna devam eden veya desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olanlar desteklenecek.
 4. Olağanüstü durumlarda (felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirme) temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan ve hayati tehlike arz eden kişilerin çocukları desteklenecek.

İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerinden, dilekçeyle ve e -devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Kaymakamlık Öğrencilere Para Yardımı

Kaymakamlık ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım desteğiverebiliyor. Bunlar ayni ve nakdi yardım olarak ikiye ayrılıyor. Yani sadece para değil okuyan öğrencilere kırtasiye yardımı da yapılabiliyor.


Eğer ihtiyaç sahibiyseniz yapmanız gereken İlçenizdeki kaymakamlık binalarına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru dilekçesi vermektir.

Kimliğiniz yanınızda, başvuru dilekçesini teslim etmeniz gerekir. Başvuru formunuzu teslim ettikten sonra gerekli incelemeler yapılır. Kabul edildiği taktirde kaymakamlık öğrencilere para yardımınız adınıza PTT’ye yatırılır. PTT’ye giderek TC numaranızı verip ödemenizi alabilirsiniz.

PTT yardım parası sorgulama yazısını okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

okuyan ogrencilere para yardimi 800x457.jpg - 2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Okuyan öğrenci yardımı veren kurumlardan birisi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’dır. Devletin öğrencilere verdiği para yardımından birisi olan Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) için başvuruda bulunabilirsiniz. ŞEY yardımı ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına eğitim için verilen ödemelerdir. Bunun için bazı şartlar söz konusu.

 • Örgün eğitim görüyor olmak
 • 1 ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yapılmaması

Bu şartları yerine getiren öğrenciler için annenin hesabına aylık para yatırılır. Ödemeler ise şu şekilde:


 • İlköğretimdeki erkek öğrenci için aylık 90 TL
 • İlköğretimdeki kız öğrenci için aylık 100 TL
 • Ortaöğretimdeki erkek öğrenci için aylık 130 TL
 • Ortaöğretimdeki kız öğrenci için aylık 150 TL’dir

SGK Eğitim Yardımı

ogrencilere yardim parasi 800x449.jpg - 2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!
öğrenci yardımı nasıl alınır

SGK ğrenci yardımı için eğitim öğretim yardım talebi oluşturmanız gerekiyor. E-devlet üzerinden bu talebi rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Öğrenciyseniz kendiniz adına, ebeveynseniz çocuklarınız adına başvuruda bulunabiliyorsunuz. Peki SGK kimlere eğitim yardımı veriyor?

 • Vazife veya harp malullüğü aylığı alanlar,
 • 2330 sayılı Kanun (İç güvenlik asayiş kapsamında olanlar) ve 3713 (terör kapsamında olanlar) sayılı Kanunlar kapsamında gerçekleşen olaylar nedeniyle aylık ödenen erbaş ve erler,
 • 2330 sayılı Kanun uyarınca aylık bağlanan güvenlik korucusu ve siviller,
 • Vazife veya harp malûlü olduğuna karar verilenlerden aylık bağlanmaksızın sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam edenler ile vazife malullüğü aylıkları göreve girmeleri nedeniyle kesilenlerin (iştirakçi-tütün),
 • Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinde yardımcı ve faydalı olanlardan bu faaliyetlerinden dolayı hayatını kaybeden, yaralanan veya engelli hâle gelen sivil şehit/gaziler ve çocukları.

Sen Oku Diye Öğrenci Yardımı

ogrenci yardimi nasil alinir 800x446.jpg - 2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!
okuyan öğrencilere para yardımı

Okuyan öğrenci yardımı arayan İstanbul’daki öğrenciler, Sen Oku Diye bursu için başvuru gerçekleştirebilirler. Tek sefer için öğrenci başına 500 TL eğitim desteği alabilirsiniz.

Öğrenciler için başvuru genel şartları şunlardır:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Başvuran öğrencinin İstanbul’da ikamet etmesi,
 3. Şehit çocukları, yetim ve öksüz çocukların ilköğretim veya lise öğrencisi olması,
 4. Engelli çocukların ilköğretim, lise veya MEB onaylı özel eğitim okulları ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim görüyor olması,
 5. Öğrencinin normal öğrenim süresi içinde eğitimine devam etmesi,
 6. Öğrencinin devlet okulu veya vakıf/özel okullarda %100 burslu okuyor olması.

KYK Burs Yardımı

kyk 800x442.jpg - 2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!
devletin öğrencilere verdiği para yardımı

Okuyan öğrenci yardımı için en bilindik burs ve kredi imkanı Kredi Yurtlar Kurumu tarafından veriliyor. İhtiyaç sahibi öğrencilere aylık kredi ve burs imkanı sağlanıyor.

 1. KYK burs başvurusunu yapmak için, e-Devlet sistemine giriş yaparak “KYK Burs Başvurusu” sayfasını açmanız gerekmektedir. Bu sayfada başvuru yapmak için gerekli olan belgeler ve form doldurma alanları bulunmaktadır.
 2. Başvuruda bulunmak için, T.C. kimlik numaranızı, okul bilgilerinizi, ailenizin maddi durumu hakkında bilgileri ve diğer istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 3. Başvurunuz, ilgili birimler tarafından incelenecek ve başvurunuzun sonucu KYK Burs Başvuru Sistemi üzerinden size bildirilecektir. Başvurunuz kabul edilirse, aylık olarak burs ödemeleriniz gerçekleştirilecektir.

Okuyan Öğrenci Yardımı Yapan Diğer Kurumlar

okuyan ogrenci yardim parasi 800x524.jpg - 2023 Okuyan Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır? Şimdi Başvurun!
okuyan öğrenci yardımı

Okuyan öğrenci yardımı için sizlere birçok başvuru yeriyle ilgili ayrıntılı bilgi verdim. Yukarıda devletin öğrencilere verdiği para yardımı hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Devlet dışında okuyan öğrencilere para yardımı yapan özel şirketler, kurum ve kuruluşlar var. Bu yerlere de ihtiyaç sahibiyseniz başvuruda bulunabilirsiniz. Okuyan öğrenci yardımı yapan kurum ve kuruluşlar şunlardır:


 • Sabancı vakfı
 • Türk Eğitim Derneği
 • AHBAP
 • TEV
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Demirkent Vakfı
 • Kadem Vakfı
 • Emine Ceren Özveri Eğitim ve Dayanışma Vakfı
 • Köksal Eğitim Vakfı
 • YEKÜV
 • Lokman Hekim Sağlık Vakfı
 • İstanbul Ticaret Odası
 • Rüştü Akın Vakfı

Öğrenci burs veren kurumlar bu şekilde. Bu yerler ne kadar burs veriyor? Başvuru nasıl yapılıyor öğrenmek için ayrıca hazırlanmış olan yazısını okuyabilirsiniz.

Okuyan öğrenci yardımı hakkında sizlere verebileceğim 2023 bilgileri bunlardır. Sorunuz varsa, aşağı yorum bırakabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.