DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

2023 Yılı 50 D Araştırma Görevlisi Yönetmeliği Düzenlemesi!

19.07.2023
126
A+
A-

Geçtiğimiz yıl, üniversitelerin bünyesinde “Araştırma Görevlisi” unvan adıyla bildiğimiz öğretim elemanlarının kaygıları sonunda sesini duyurmuştu! 50 d Araştırma Görevlisi Yönetmeliği YÖK tarafından güncellendi!


İçindekiler
50 D Araştırma Görevlisi Nedir?50 D’li Araştırma Görevlilerinin 33 A Kapsamına Alınması!33 A ve 50 D Arasındaki Fark Neydi?50 D Kadrolarının 33 A’ya GeçirilmesiSıkça Sorulan Sorular50/d araştırma görevlisi kimlerdir?En fazla kaç sene araştırma görevlisi olunabilir?Araştırma görevlisi yükselebilir mi?

1 Ocak 2018 yılında alınan meclis kararıyla birlikte Araştırma Görevlilerinin kaderi bambaşka bir yola girmişti. Genç araştırmacılar 4 yıllık süre zarfında yaşamış olduğu gelecek kaygısı ve belirsizliğin YÖK tarafından çözüme ulaştırılmasını bekliyordu!

2023 yılında son durum ne oldu? Araştırma görevlilerinin yüzünü güldürecek haber sonunda geldi diyebiliriz! 9 Şubat 2023 tarihine Resmi Gazete’de yayımlanan bildiri ne söylüyor? Beraber inceleyelim!

50 D Araştırma Görevlisi Nedir?

50 d arastirma gorevlisi yonetmeligi 50d nedir 800x450.jpg - 2023 Yılı 50 D Araştırma Görevlisi Yönetmeliği Düzenlemesi!
50 d araştırma görevlisi yönetmeliği

2547 sayılı kanunun 50 d maddesine göre istihdam edilen üniversite personellerine 50 d araştırma görevlisi denir. Bu madde 1 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Söylediğimiz tarihten önce yine 2547 sayılı kanunun 33 A maddesi kapsamında Araştırma Görevlisi istihdam ediliyordu.

Üniversitelerde öğretim yardımcısı olarak görev alan lisansüstü program bünyesindeki öğrenciler, kadroları süresince bilimsel araştırmalar yaparlar. Aynı zamanda kadrosunun bulunduğu fakülte/ enstitü bünyesindeki idari işlerde görev alır.


Bu bilgiler size yetmedi mi? Öyleyse Araştırma görevlisi kadrosuna dair bütün detayları ve Araştırma Görevlisi Maaşları hakkında bilgi edinmek için yazımıza tıklayın!

50 D’li Araştırma Görevlilerinin 33 A Kapsamına Alınması!

9 Şubat 2023 tarihinde Yükseköğretim Kurulu, Resmi Gazete‘de Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 4. maddesi uyarınca, ilgili 50/d’li araştırma görevlilerinin 33/a kapsamına alınmasına ilişkin usul ve esasları belirleyerek üniversitelere gönderdi.

Araştırma görevlileri 9 Ağustos 2023 tarihine kadar başvuru yapabiliyor!

33 A ve 50 D Arasındaki Fark Neydi?

50 d arastirma gorevlisi yonetmeligi 1 800x526.jpg - 2023 Yılı 50 D Araştırma Görevlisi Yönetmeliği Düzenlemesi!
50 d araştırma görevlisi yönetmeliği

Kısaca ifade edecek olursak 2018 yılından önce 33 A maddesi ile kadroya alınan araştırma görevlilerinin iş garantisi vardı. Yani kadroya yüksek lisans öğrencisi olarak girdiğinizi varsayarsak, yüksek lisans ve hatta doktora öğreniminiz tamamlandığında bile Araştırma Görevlisi olmaya devam edersiniz. Dr. Öğretim Üyesi kadrolarının birine kabul edilene kadar aynı üniversitede öğretim yardımcısı/ araştırma görevlisi olmaya devam edersiniz.

2018 yılından itibaren 50 D maddesi ile kadroya alınan araştırma görevlileri ise öğrencilik süreci boyunca Araştırma Görevlisi kadrosunda bulunurlar. Yani yüksek lisans öğrencisi olarak girdiğiniz kadrodaki sözleşmeniz doktora sürecinde yenilenir ancak doktora tez savunmanızı yaptığınız ve “Doktor” unvanı aldığınız anda sözleşmeniz kendiliğinden feshedilirdi.


Araştırma Görevlisi olmak mı istiyorsunuz? Yola nereden başlayacağınızı “Yüksek Lisans Nedir?” yazımızdan hemen öğrenin!

50 D Kadrolarının 33 A’ya Geçirilmesi

Araştırma Görevlileri sözleşmelerinin kendiliğinden fesholunması kaygısıyla ne bilimsel çalışmalar yapabiliyor ne de tezine odaklanabiliyordu. 50 d Araştırma Görevlisi kadrosundakiler gelecek kaygısından kurtulmanın en garantili çözümünün 33 A kapsamındaki kadroya geçmek olduğunu savundular!

Ve nihayet istekleri gerçekleşti! ”2547 sayılı Kanunun 50 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamındaki araştırma görevlileri, 9 Ağustos 2023 tarihi mesai bitimine kadar aynı Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası kapsamında atanmayı talep edebilecekler.

Akademinin basamaklarını teker teker çıkmayı mı planlıyorsunuz? Yoksa biraz yol aldınız mı? O halde Doçent Nasıl Olunur? başlıklı yazımızı okumadan geçmemenizi öneririm!

Sıkça Sorulan Sorular

50/d araştırma görevlisi kimlerdir?

50/d araştırma görevlileri devlet üniversitelerinde lisansüstü eğitimlerini alırken aynı zamanda görev yapan kadrolu araştırma görevlileridir.


En fazla kaç sene araştırma görevlisi olunabilir?

Araştırma görevlileri ”Lisansüstü Eğitim-Öğretim Yönetmeliği”nde belirlene süreleri aşmamak kaydı ile yüksek lisans öğrencileri için 3 yıl, yani 6 yarıyıl; doktora öğrencileri için se 6 yıl, yani 12 yarı yıldır.

Araştırma görevlisi yükselebilir mi?

Evet, araştırma görevlileri de akademi içerisinde yükselebilir. Yüksek lisans ya da doktora eğitimi süreciniz boyunca üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilir, arından kariyer basamaklarını tırmanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.