DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

2023 Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar, Şartlar Neler?

19.07.2023
69
A+
A-

Lisans eğitimini tamamlayan birçok öğrenci akademik hayatına başlamak için yüksek lisans bursu veren yerleri araştırıyor. Türkiye’de bu alanda öğrencilere burs sağlayan pek çok burs kurum bulunmakta. Kyk yüksek lisans bursu gibi devlet kurumlarının yanında çok sayıda özel kurum ve vakıflar burs vermektedir. Biz de sizler için burs veren kurumları derledik.


İçindekiler
Türkiye’de Yüksek Lisans Bursu Veren Kurum ve KuruluşlarYüksek Lisans Bursu İçin Aranan Şartlar Nelerdir?Yüksek Lisans Bursu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?Yüksek Lisans Bursu Başvurusunda Öncelikli OlanlarYüksek Lisans Bursu Ne Kadar?Yüksek Burs Başvuruları Ne Zaman?Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapma İmkanları

Yüksek lisans bursu alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekiyor. Bu yazıda yüksek lisans burs başvurusu için gerekenler, başvuruda öncelik sağlanan kişiler, burs başvuru zamanı ve ücretleri gibi pek çok güncel bilgiye ulaşabileceksiniz. Hazırsak öğrenmeye başlayalım…

Türkiye’de Yüksek Lisans Bursu Veren Kurum ve Kuruluşlar

yuksek lisans bursu veren kurumlar 800x562.jpg - 2023 Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar, Şartlar Neler?
yüksek lisans bursu veren kurumlar

Eğitimin önemi anlaşıldıkça lisans mezunu olan gençler yüksek lisans yapıp kendilerini alanlarında geliştirmek istiyor. Ülkemizde bu gençlere destek olmak için pek çok kurum ve kuruluş burs imkanı sunmakta.

Bu kurumlar arasında devlet kurumları ile birlikte özel kurumlar da yer almaktadır. Ayrıca bazı üniversiteler kendi bünyelerinde yüksek lisans eğitimi alacak kişilere de burs verebilmektedir.

Türkiye’de yüksek lisans bursu vermekte olan başlıca kurum ve kuruluşları şu şekilde sıralamak mümkündür:


 • TÜBİTAK Yüksek Lisans Bursu
 • MEB Yüksek Lisans Bursu (Milli Eğitim Bakanlığı)
 • İTO (İstanbul Ticaret Odası)
 • TEV Yüksek Lisans Bursu (Türk Eğitim Vakfı)
 • TEMA Vakfı Yüksek Lisans Bursu
 • Fullbright
 • İş Dünyası Vakfı
 • Elginkan Vakfı
 • KYK Yüksek Lisans Bursu
 • Taşkent Dayanışma ve Kültür Vakfı
 • Sıtkı Koçman Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Türkiye Gençlik Vakfı Yüksek Lisans Bursu
 • (ÇEV) Çağdaş Eğitim Vakfı

Yukarıda ismi geçen kurum ve kuruluşlara ek olarak ufak veya yerel bir çok kurum ya da vakıf yüksek lisans bursu verebilmektedir. Bunun için özellikle yüksek lisans yapacağınız alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşları araştırmanızı öneririz. Çünkü çok sayıda kurum faaliyet gösterdikleri alanda çalışma yapan kişilere burs imkanı sağlamaktadır. Yüksek lisans burs başvurusu için gereken şartlar ve yüksek lisans bursu ne kadar gibi çok fazla merak edilen sorular her kurum için farklılık gösterir.

Yüksek Lisans Bursu İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Öğrencilerin yüksek lisans bursu almaya hak kazanabilmeleri için belirli şartları yerine getirmeleri beklenmektedir. Bu şartlar, bursu verecek olan kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak yüksek lisans bursları için aranan şartları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Gelir durumu düzeyine bakılarak, ihtiyaç sahibi konumda olmak
 • Gelir getiren bir işte çalışıyor olmamak
 • Başka bir kurum veya kuruluştan burs alıyor olmamak
 • Lisans programını, 4’lük sistemde en az 3, 100’lük sistemde en az 75 diploma puanı ile tamamlamış olmak

Bursu verecek olan kurum ve kuruluşlar, yukarıda yer alan genel şartlara ek şartlar ekleyebilir ya da bu şartları değiştirebilirler. Ancak genelde yukarıda yer alan şartlar istenmektedir. Ayrıca burs almak için başarılı bir lisans diploma notuna ihtiyaç vardır.

Bazı kurum ve kuruluşlar aradıkları şartlara yaş koşulu da ekleyebilmektedir. Başvuru yapacak olan adaylar, başvuru yapacakları kurumların kendi sitelerini ziyaret ederek daha detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Yüksek Lisans Bursu İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Yüksek lisans burs başvurusu için bursu veren kurum ve kuruluşlar kendi resmi siteleri üzerinden duyururlar. Yayımladıkları duyuruda burs başvuru tarihi,  burs başvuru şartları ve burs miktarı ne kadar olduğu gibi bir çok bilgi yer alır. Burs için başvuruda bulunacak adaylar burs verecek kurumun internet sitesinde yer alan bilgilere göre başvuru yapmaları gerekir.


Dijital teknolojilerin yaygınlaşması sebebiyle çoğu başvuru internet üzerinden yapılmaktadır. Yüksek lisans burs başvurusu yapmak isteyen adaylar Ağustos-Eylül ayları gibi eğitim öğretim döneminin başında müracaatların alındığını unutmamalıdır. Ayrıca lisans eğitiminden farklı olarak Ocak-Şubat ayları gibi yarı yıl eğitim döneminde de başvuru yapılmaktadır.

Öneri yazısı: Tezsiz Yüksek Lisans Ücretleri

Yüksek Lisans Bursu Başvurusunda Öncelikli Olanlar

yuksek lisans bursunda kimler oncelikli 800x450.jpg - 2023 Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar, Şartlar Neler?

Birçok burs veren kurum ve kuruluşta başvuran adaylar arasında öncelikli olan kişiler vardır. Bazı kurum ve kuruluşlarda öncelikli kişilere ait kontenjan bulunur. Öncelikli olacak kişiler genel olarak; engelli adaylar, şehit ya da gazi yakınları, yetim kişiler, milli sporcular gibi kişiler öncelikli olarak nitelendirilmektedir. Bu öncelik hakkı tanınan kişiler, kurum ve kuruluşa göre değişiklik gösterebilir. Bunlarla beraber öğrencilerin geçmiş eğitim hayatlarındaki başarılar da öncelikli konuma sahip olmalarını sağlamaktadır.

Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

yuksek lisans bursu ne kadar 800x450.jpg - 2023 Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar, Şartlar Neler?

Yüksek lisans öğrencilerine ödenmekte olan burs miktarı, yine bursu verecek olan kurum ve kuruluşa göre değişiklik göstermektedir. Bilindiği üzere kyk yüksek lisans bursu, lisans bursunun 2 katıdır.

1- KYK Burs Ücretleri:


 • Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 2023 Lisans Bursu 1.250 TL
 • 2023 Kyk Yüksek Lisans Burs miktarı: 2.500 TL

Bununla beraber bazı kurumlar, adayların çalışacakları alana göre farklı burs miktarı da belirleyebilmektedir. TÜBİTAK, farklı alanlarda çalışacak yüksek lisans öğrencilerine farklı miktarlarda burs imkanı tanımaktadır. Ayrıca TÜBİTAK kendi kurumuyla birlikte projede yer alacak öğrencilere farklı bir burs imkanı daha tanımaktadır.

 • Genel olarak TÜBİTAK’ın 2023 için belirlediği burs miktarı aylık 5.290 TL ile 6.150 TL arasında değişiklik göstermektedir.

TÜBİTAK’ın belirlediği programlara göre A ve E gruplarında yer alan alanlarında birin yüksek lisans yapanlar, tam burs olarak ayda 5.290 TL alırken, kısmi burs olarak 1.720 TL alabilmektedir. B, C ve D gruplarında yer alan alanlarda yüksek lisans yapan öğrenciler ise tam burs olarak 6.150 TL alırken, kısmi burs alanlar ise 2.180 TL almış olacaklar. Aşağıda tabloda gösterilmiştir.

2-TÜBİTAK Burs Ücretleri:

Alt Program Kodu Tam Burs (ay) Kısmi Burs (ay)
2210/A Programı 5.290 TL 1.720 TL
2210/B Programı 6.150 TL 2.180 TL
2210/C Programı 6.150 TL 2.180 TL
2210/D Programı 6.150 TL 2.180 TL
2210/E Programı 5.290 TL 1.720 TL
Tübitak 2023 Burs Miktarı

3- Sabancı Üniversitesi Burs Ücretleri:

Sabancı Üniversitesi ise burs hakkı kazanmış olan yüksek lisans öğrencilerine aylık 7.250 TL ödeme yapmaktadır. Ayrıca üniversite verdiği burs kapsamında yurt seçeneği de sunuyor. Eğer öğrenci, yurt hakkı kazanmışsa ancak yurtta kalmayacaksa 1,750 TL aylık yol ücreti desteği sağlıyor.


Yüksek Lisans Burs Ücretleri için daha detaylı bilgiyi, burs verecek kurumun resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yüksek Burs Başvuruları Ne Zaman?

Yüksek lisans başvuruları, genel olarak dönem başladıktan bir ya da iki ay sonra açılıyor. Kesin tarihler ise yıldan yıla göre ve kurumdan kuruma göre değişiklik gösteriyor. Yüksek lisans bursları için başvuru yapmayı düşünen adayların, kurumların web sayfalarını ve duyurularını takip etmesi çok önemlidir.

Adaylar, tarihleri açıklanmış olan burslara, kurumların internet sitesi üzerinden başvuruda bulunabilirler. Bazı kurumlar, başvurularını olumlu değerlendirdikleri adayları, burs için mülakata çağırmaktadır. Yine bu tarihler de adaylara duyurulmaktadır. Adaylar mülakat sonuçlarına göre burs alamaya hak kazanabilmektedir.

Yurt Dışında Yüksek Lisans Yapma İmkanları

yurtdisi yukseklisans 800x450.jpg - 2023 Yüksek Lisans Bursu Veren Kurumlar, Şartlar Neler?

Yüksek lisansı yurt dışında yapmak ister misiniz? Nasıl yaparım diye düşünüyorsanız sitemizde sizlere yönelik çok fazla içerik bulunmaktadır. Amerika’da Yüksek Lisans yapmak için gerekli tüm bilgileri bulabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletler’de yüksek lisans bursu alma imkanlarından haberdar olmak için yazımızı mutlaka okumalısınız. Ayrıca Amerika’da yaşam hakkında detaylı bilgileri okuduktan sonra sosyal hayata daha kolay adapte olacaksınız.

İngiltere Yüksek Lisans yapmak için en iyi üniversiteler hangileri, başvuru şartları, konaklama imkanları ve maliyetini anlattığımız yazıya bakabilirsiniz.


İspanya Yüksek Lisans yazımızda İspanya’nın en iyi okullarında nasıl yüksek lisans yapılacağını anlattık. İspanya Yüksek Lisans bursu bulmanıza yardımcı olacak yazıda ayrıca İspanya’da yaşama, konaklama ve ulaşım maliyetleri hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.