SON DAKİKA

Batman Son Dakika Haberleri – Yeni Batman
Batman İş İlanları

Güneydoğu’nun en gözde şehirlerinden Batman’da sıklıkla firmalara ve şirketlere personel ihtiyacı doğmaktadır. Batman İş İlanları bu kapsamda Batman’ın ekonomik kalkınması için büyük önem arz etmektedir. Batman’da iş ilanları arayanlar için bu rehberimiz aradığınız bütün sorulara yanıt verecektir. Batman İş İlanları konusunda, nasıl iş bulurum ve nasıl iş ilanı yayınlarım gibi sorularınız için rehberimize göz atmayı unutmayın.

BATMAN İŞ İLANLARI

BATMAN İŞ İLANLARI REHBERİ

1. İş İlanları Nedir?
2. İş İlanlarını Kimler Yayınlayabilir?
3. Batman İş İlanlarına Nasıl Ulaşabilirim?
4. İŞKUR’dan İş Arama – İlk Adım
5. İŞKUR’dan İş Arama – İkinci Adım
6. Ulusal Özel İstihdam Bürolarından İş Arama
7. İŞKUR’dan İşçi Arama
8. Ulusal Özel İstihdam Bürolarından İşçi Arama

 

1. İŞ İLANLARI NEDİR?

is-ilanlari-nedir Batman İş İlanları
İş ilanları genel olarak iş arayan ve işçi arayanları herhangi bir ortamda karşılaştırma faaliyetine verilen addır. İş ilanları, 3’ncü bir aracılık ile iş arayan kişileri, işçi arayan kişi ve kurumlar ile buluşturmaya yönelik internet, gazete, dergi ve televizyon üzerinden buluşturmak için yapılan bütün girişimlerdir.

2. İŞ İLANLARINI KİMLER YAYINLAYABİLİR?

Türkiye’de 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanunu’na göre iş ilanlarını yalnızca Özel İstihdam Bürosu kaydı almış kurumlar yayınlayabilir. Batman’da iş ilanlarını yayınlayabilmek için henüz özel bir istihdam bürosu yoktur. Bu nedenle Batman’da iş ilanlarını internet, gazete, dergi ve televizyon üzerinden herhangi bir özel istihdam bürosu yayınlayamaz. Batman’da iş ilanlarını bulabilmek için İŞKUR, Türkiye’de faaliyet gösteren ulusal Özel İstihdam Büroları ve ilgili şirket ve firmaların resmi internet siteleri kullanılabilir. İş ilanlarını yayınlayan diğer kurumlar, 4857 sayılı İş Kanununun 90. maddesi, 4904 sayılı Türkiye İş Kurumu Kanununun 17-20. maddeleri ve Özel İstihdam Büroları Hakkında Yönetmelik (01/08/2008 tarih ve 26954 sayılı Resmi Gazete)’ye göre suç işlemektedir.

3. BATMAN İŞ İLANLARINA NASIL ULAŞABİLİRİM?

iş-arama2 Batman İş İlanları
Batman’da daha önce belirttiğimiz gibi herhangi bir yerel Özel İstihdam Bürosu yoktur. Batman’da iş ilanlarına ulaşabilmek için İŞKUR, ulusal bazda yayın yapan Özel İstihdam Büroları, Gazete ilanları, Sendika ve Derneklerin ilgili bölümleri ve iş arayan şirket ve kurumların resmi internet siteleri kullanılabilir.

4. İŞKUR’DAN İŞ ARAMA – İLK ADIM

Batman’da işsizlik yaşıyor ve iş arıyorsanız nasıl iş arayacağınıza yönelik bir çok ayrıntı mevcuttur. Batman’da iş arıyorsanız öncelikli olarak yapmanız gereken şey Batman İŞKUR’a başvuruda bulunmak. Batman İŞKUR’a başvurmak için İŞKUR’un resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. İŞKUR’un internet adresi iskur.gov.tr ‘dir. iskur.gov.tr adresinden iş başvurusunda bulunmak için öncelikle bir kullanıcı oluşturmanız gerekir. İŞKUR resmi sitesinden İŞ ARAYAN ÜYE OL bölümünden T. C. Kimlik numarası ile ilgili bilgileri girdikten sonra kullanıcı kaydı oluşturmuş olursunuz. Bu adımdan sonra İŞKUR’un resmi internet adresinde yer alan İŞ ARAMA bölümü sizler için aktif olacaktır. İŞKUR’da kaydınızı yaptıktan sonra kullanıcı bölümünden özgeçmişinizi, aradığınız işleri, daha önce çalıştığınız işleri, öğrenim belgelerinizi, eğitimizi ve meslek bilgilerinizi doldurmanız gerekir. Eğer daha önce Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girdiyseniz bu bilgiler sisteme otomatik olarak yüklenir.

5. İŞKUR’DAN İŞ ARAMA – İKİNCİ ADIM

İŞKUR resmi internet sitesinden yukarıdaki adımları doldurduktan sonra özgeçmişiniz tamamlanmış olur ve artık iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Özgeçmiş adımını başarılı bir şekilde doldurduktan sonra iskur.gov.tr’de bulunan Online İşlemler > İstihdam > Bana Uygun İşler adımını takip ederek açık işlere başvuruda bulunabilirsiniz. Bana Uygun İşler bölümünde daha önce doldurduğunuz özgeçmiş verilerine göre otomatik bir başvuru ekranı oluşturulur. Burada, özgeçmiş bilgileriniz ile oluşturulan başvuruda bulunabileceğiniz açık işler listelenir(Örneğin Batman’daki açık işler). Bu liste arasından dilediğiniz işe başvuru yapabilirsiniz. İŞKUR üzerinden daha önce başvuruda bulunduğunuz işleri ise BAŞVURULARIM kısmından görüntüleyebilirsiniz.

6. ULUSAL ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINDAN İŞ ARAMA

Job-Search-1024x697 Batman İş İlanları
Türkiye’de iş ilanları yayınlayabilmek için Özel İstihdam Bürosu olmak gerekir. Batman’da henüz bir özel istihdam bürosu olmaması nedeniyle, Türkiye’de ulusal bazda yayın yapan bazı özel istihdam bürolarından iş ilanlarına ulaşılabilir. Türkiye’de faaliyet gösteren ve ulusal bazda yayın yapan en önemli iki istihdam bürosu ise kariyer.net ve yenibiris.com’dur. Bu internet sitelerinde Batman İş İlanları bölümünde sıklıkla yeni ilanlar yer almaktadır. Her iki internet sitesinde de iş arama adımları genel olarak aynıdır. Bu Özel İstihdam Bürolarından iş aramak için öncelikle kullanıcı kaydı oluşturmanız gerekir. Kullanıcı kaydı oluşturduktan sonra her iki büro da sizden özgeçmişinize ait bilgileri talep edecektir. Bu talepler arasında özgeçmişiniz, fotoğrafınız, daha önce çalıştığınız işler, referanslarınız ve eğitim bilgileriniz yer alır. Bu bilgileri sisteme girdikten sonra aradığınız iş başvurusunda bulunabilmek için Açık İş İlanları listelenmeye başlanır. Açık İş İlanları’na başvuru yaptıktan sonra ilgili büronun internet sitesinde BAŞVURULARIM sayfasında iş başvurularınızı listeyebilir ve durumunu inceleyebilirsiniz. Genel olarak işe uygun görüldüğünüz takdirde söz konusu büroya verdiğiniz cep telefonu numarası ile aranırsınız.

7. İŞKUR’DAN İŞÇİ ARAMA

İşçi arıyorsanız ve aradığınız nitelikteki işçileri bulmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk adım İŞKUR’da iş ilanı açmaktır. İŞKUR’dan işçi aramak için iskur.gov.tr adresinden bir kullanıcı kaydı oluşturduktan sonra işyerinizi sisteme tanıtmanız gerekir. Kurum hizmetlerinden faydalanabilmek için bu adımdan sonra size bir iş yeri numarası verilecektir. Bu iş yeri numarası ile işçi arama işlemine başlayabilirsiniz. Bu adımdan sonra işçi arıyorsanız İŞKUR internet sitesindeki menüde yer alan İŞGÜCÜ İSTEMİ OLUŞTUR bağlantısıyla, aradığınız işçinin nitelikleri ve görüşme kısmına ait verileri doldurduktan sonra iş ilanı verebilirsiniz. Ayrıca sistemde daha önce sizin işinizin niteliğine uygun kişileri listeleyebilir ve bu kişileri iş ilanınıza davet edebilirsiniz. İş ilanınızı onaylayan kişilerin iletişim bilgileri bu adımdan sonra sizin panelinizde yer almaya başlar. Bu adımdan sonra iş arayan bu kişilerin bilgilerini kullanarak kendilerini iş görüşmesine davet edebilirsiniz.

8. ULUSAL ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINDAN İŞÇİ ARAMA

Türkiye’de işçi ilanı verebilmenin en önemli yollarından biri de Ulusal Özel İstihdam Bürolarından iş ilanı vermektir. Türkiye’de faaliyet gösteren bir çok özel istihdam bürosu bulunmaktadır. Bu büroların Batman İş İlanları sayfasında yer almak için ilgili istihdam bürosunun kullanıcı olmak gerekir. Genellikle Özel İstihdam Bürolarında iş ilanı vermek ücretlidir, ancak bir çok büro ilk ilanlardan ücret talep etmemektedir. Eğer tek bir ilan vermeyi düşünüyorsanız genellikle ücret ödemezsiniz. Özel İstihdam Bürolarında iş ilanı vermek için sıklıkla telefon desteği verilmektedir, ilgilendiğiniz büronun iletişim adreslerine ulaşarak iş ilanı vermek konusunda yardım talep edebilirsiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
SON DAKİKA