DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İBB Genç Üniversiteli Bursu 2022-2023

19.07.2023
73
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu yılda İBB Genç üniversiteli bursu ile üniversite öğrencilerine yardım ediyor. Artan enflasyon ve yaşam şartları üniversite öğrencilerinin rahat bir eğitim öğretim dönemi geçirmelerini zorlaştırmaktadır. Bu durum karşısında öğrenciler bir çok farklı bursla destek almak istiyorlar.


İçindekiler
İBB Genç Üniversiteli Bursu Nedir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genç Üniversiteli Bursu Başvuru SüreciİBB Genç Üniversiteli Bursu Genel Başvuru KoşullarıİBB Genç Üniversiteli Bursuna Kimler Başvuru Yapamayacak?Genç Üniversiteli Bursu Başvurusunda İstenilen EvraklarİBB Genç Üniversiteli Bursu Başvuruları Nasıl Değerlendirilecek?İBB Genç Üniversiteli Bursu Tekrar Alınabilir mi?İBB Bursu KYK’yı Etkiler mi?

2022-2023 eğitim-öğretim döneminin başlayacağı bu dönemlerde öğrenciler ve ailelerin en çok merak ettiği konulardan biri özel ve yerel burslar oluyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayan öğrencilerin kısıtlı imkanlarını belediyelerin yerel bursları oldukça rahatlatmaktadır.

Bunlardan son yıllarda İstanbul’da ikamet eden ya da üniversite öğrencisi olan gençlerin sıklıkla başvurduğu bursun, İBB Genç Üniversiteli Bursu olduğu bilinmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bu yılda binlerce öğrenciye destek vererek Genç Üniversiteli bursunu vermeye devam edecektir.

İBB Genç Üniversiteli Bursu başvurularının ne zaman başlayacağı, başvuruların nasıl yapılacağı, genç üniversiteli bursunun KYK’ya etkisi gibi başvurunun merak edilen detaylarını bu yazımızda size anlatacağız.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Nedir?

ibb genc universiteliler bursu 800x459.jpg - İBB Genç Üniversiteli Bursu 2022-2023
İBB Genç Üniversiteli Bursu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İstanbul’da ikamet eden lisans ve ön lisans öğrencilerine burs vererek eğitimlerine destek oluyor. Binlerce üniversite öğrencisi bu bursa başvurarak daha rahat bir yaşam sürüyorlar. İBB tarafından eğitime destek kapsamında verilen burs İBB Genç Üniversiteli Bursu olarak bilinmektedir. Bu bursla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 2022-2023 Eğitim Öğretim döneminde 75.000 öğrenciye yıllık 4.500 TL burs vereceğini ve bunu 3 taksit halinde ödeyerek öğrenciye ulaştıracağını duyurdu. Ayrıca geçen yıl 3.200 TL olan bursun bu yıl 1.300 TL artması burs alan öğrencileri sevindirdi.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genç Üniversiteli Bursu Başvuru Süreci

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genç Üniversiteli Bursu 2022-2023 Dönemi Burs Başvurularının 26 Eylül 2022’de başlayacağını web sitesinden duyurdu. Başvuru sürecinde başvurular Onlıne olarak web sitesinden yapılacaktır.

Başvuruları kabul edilen öğrencilere İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü kısa mesaj yoluyla bilgilendirecektir. Ayrıca aynı aileden 2 öğrenci İBB Genç Üniversiteli yardımına başvurabilirler.

İBB Genç Üniversiteli Bursu Genel Başvuru Koşulları

Her kurum bursu gibi İBB Genç Üniversiteli Bursu başvuruları içinde bazı şartların sağlanması istenmektedir. Aşağıda Genç Üniversiteli bursunun başvuru koşullarını sizin için listeledik.

 • T.C. vatandaşı olmak
 • Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi *
 • Önlisans veya Lisans öğrencisi olmak
 • Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmak
 • Devlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
 • Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olması
 • Gelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak **

İBB Genç Üniversiteli Bursuna Kimler Başvuru Yapamayacak?

Burs başvuru şartları haricinde merak edilen bir diğer konu herkes bu bursa başvuru yapabilir mi? Hayır. Her üniversite öğrencisi ya da her yaş grubundan öğrenciler bu bursa başvuru yapamayacak. Kimlerin başvuru yapamayacağını listeliyoruz;


 • Açık öğretimde okuyanlar
 • Uzaktan öğretim görenler
 • Ücretli değişim programında bulunanlar
 • 25 yaşından büyükler
 • Öğrenim görüyorken yüz kızartıcı bir eylemden dolayı disiplin cezası alanlar
 • Yüz kızartıcı bir sebeple hüküm giyenler
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri

Genç Üniversiteli Bursu Başvurusunda İstenilen Evraklar

İBB Genç Üniversiteli bursuna başvuru koşullarının tamamlandığı takdirde onlıne olarak yapılacak başvuru esnasında bazı evraklar istenmektedir. Başvuruda istenen evraklar;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sabıka kaydı / Disiplin cezası almadığına dair belge
 • Vukuatlı Nüfus kayıt örneği
 • Öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
 • Bursluluk belgesi
 • Disiplin belgesi
 • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi, Maaş bordrosu vb.)
 • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu fotokopisi
 • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Sadece aktif öğrenci olan kardeşler dikkate alınacaktır.
  • Kayıt donduran kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
  • Açık öğretimde okuyan kardeşler değerlendirmeye alınmaz.
 • Öğrencinin banka hesap bilgilerini içeren belge
 • Öğrencinin İstanbul Kart bilgisi
 • Tüm süreç Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na (KVKK) uygun olarak yürütülecektir.

İstenilen evraklar onlıne olarak Genç üniversiteli İBB İstanbul sitesine başvuru esnasında yüklenecektir. Bu evraklar da değişim gösterecek bazı durumları aşağıda görmektesiniz.

* Anne babanın vefat etmesi ya da boşanması (Sadece resmi olarak boşanmış aileler) durumunda öğrencinin ikamet ettiği aile bireyi esas alınır.
** Başvuru sahipleri gerekli görüldüğü hallerde sosyal incelemeye tabi tutulacaklardır.
** Gelir beyanına AGİ/Fazla Mesai ve Prim ücretleri dahil edilmez, Bordro üstündeki net gelir baz alınır.

ibb burs kep 800x391.jpg - İBB Genç Üniversiteli Bursu 2022-2023
İBB Genç Üniversiteli Bursu 2022-2023

İBB Genç Üniversiteli Bursu Başvuruları Nasıl Değerlendirilecek?

”Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri”ne göre yapılacak olan sıralama, Genç Üniversiteli bursu başvurularında esas alınacaktır. Öğrenciye eğitim yardımı yapılıp yapılmayacağı kararı Değerlendirme komisyonu ile alınacaktır.

İBB Genç Üniversiteli bursuna başvuru esnasında, istenen belgelerin eksiksiz olarak yüklenmesi gerekmektedir. Başvuruda eksik evrağın olması halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır.


İBB Genç Üniversiteli Bursu Tekrar Alınabilir mi?

Geçen yıl Genç Üniversiteli bursundan yararlanan öğrenciler, istenilen belgeleri güncellemeleri halinde bu yılda başvuruda bulunabilir ve Genç Üniversiteli bursundan yararlanabilirler.

İBB Bursu KYK’yı Etkiler mi?

Özel ya da yerel burslara başvurmanız ve yaralanmanız KYK tarafından aldığınız devlet kredi/bursunu etkilemez. Her iki burstan da yararlanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genç Üniversiteli Bursu hakkında çok merak edilen detayları sizler için bu şekilde derledik. İBB Genç Üniversiteli Bursu dışında başka özel kurum ve kuruluşlara başvurmak isterseniz Öğrenci Bursu Veren Kurumlar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.