DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İsveç Maaşlar – İsveç İş İmkanları 2023

19.07.2023
103
A+
A-

İsveç birçok kişiyi büyüleyen bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Gezginlerin yanı sıra yaşamak için de İsveç’e taşınmak isteyen birçok kişi mevcut. Bu durumda en merak edilen konulardan birisi de İsveç maaşlar ortalaması ve İsveç iş imkanları olmakta.


İçindekiler
İsveç Yaşam Şartlarıİsveç’te Kira Fiyatlarıİsveç’te Faturalarİsveç’te Market Fiyatlarıİsveç’te Kafe Restoran Fast Food Harcamalarıİsveç’te Çalışma Saatleri Nedir?İsveç’te Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadar? İsveç Maaşları?İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?İsveç’te Maaşlar Ortalama Ne Kadar? – 2023İsveç’te Hangi Sektörde İşçi Alımı Yapılmaktadır? İsveç İş İmkanları Neler?Hizmet SektörüSanayi SektörüTarım Sektörüİsveç İş İlanlarıİsveç’te İş Bulma İnternet SiteleriEurofoundEURESJobbland.seThelocal.seİsveç Çalışma İzni

Tabi ki de bu noktada detaylı araştırmadan hareket etmemek oldukça önemli. Sizler için İsveç yaşam koşullarından, İsveç iş imkanlarından ve İsveç çalışma izni şartlarından yazımızda bahsettik. Hazırsanız incelemeye başlayalım…

İsveç Yaşam Şartları

İsveç’e çalışmak için gidenlerin en çok merak ettiği hususlardan birisi de İsveç şartları. Bu nedenle İsveç maaşlarına geçmeden önce insanlar bu ülkede nasıl yaşıyor nelere ne kadar harcıyor öğrenelim.

Dünya ekonomisindeki en gelişmiş ülkelerden biri olan İsveç’te işsizlik oranı %8 civarındadır. Ülkede yaşam standartları oldukça yüksek ve bu nedenle insanlar göç etmek istiyor.

Sizler için İsveç’te yaşam masraflarını araştırdık. Teker teker incelemeye başlayalım.


İsveç’te Kira Fiyatları

İsveç maaşlar ortalaması ve buna bağlı alım gücü göz önünde tutulursa kiralar çok yüksek değildir. İsveç’te kira fiyatları ortalama şu şekildedir;

 • İsveç’te şehir merkezinden uzak olan bölgelerde ortalama kiralar 3.000 ile 6.000 İsveç Kronu arasında değişmektedir.
 • Şehir merkezinin dışında 1+1 bir ev tutmanın maliyeti aylık yaklaşık olarak 3.000 İsveç Kronu.
 • Şehir merkezinde, 1+1 ev tutmanın aylık olarak maliyeti ortalama 9.000 İsveç Kronu.
 • Şehir merkezinin dışında 2+1 bir ev tutmanın aylık yaklaşık olarak maliyeti 5.000 İsveç Kronu.
 • Şehir merkezinde 2+1 ev tutmanın aylık olarak toplam maliyeti 14.000 İsveç Kronu.
 • Şehir merkezinde 3+1 ev tutmanın aylık olarak toplam maliyeti ise yaklaşık olarak 19.000 – 20.000 İsveç Kronu.
 • Şehir merkezinin dışında 3+1 ev tutmanın aylık yaklaşık olarak maliyeti ise yaklaşık 9.000 İsveç Kronu’dur.

İsveç’te Faturalar

isvec maaslar 800x541.jpg - İsveç Maaşlar – İsveç İş İmkanları 2023
İsveç maaşlar / fatura giderleri

İsveç’te yaşayacaksanız elbette diğer bir konu faturalar olacaktır. Ortalama olarak yapacağınız İsveç’teki fatura harcamaları şöyledir;

 • Elektrik faturası aylık olarak ortalama 300-400 kron
 • Gaz faturası aylık olarak ortalama 300-400 kron
 • Su faturası aylık olarak ortalama 80-120 kron
 • İnternet faturası aylık olarak ortalama 100mbps için yaklaşık 400 kron
 • İnternet faturası aylık olarak ortalama 40 mbps için 250 kron
 • Cep telefonu faturası aylık olarak ortalama 290 kron

İsveç’te Market Fiyatları

İsveç maaşlar yazımıza market fiyatları ile devam edelim. İsveç’te market fiyatları, çalışanların aldığı ücret karşılığında düşük kalmaktadır. Bu adam alım gücünü arttırmaktadır. Ortalama olarak İsveç’teki market fiyatları ise şu şekildedir;

 • 1 litre süt: 13.60 kron
 • 500 gram ekmek: 25.00 kron
 • 1 kg pirinç: 27.00 kron
 • 12’li yumurta: 34.00 kron
 • 1 kg peynir: 96.00 kron
 • 1 kg tavuk fileto: 101.00 kron
 • 1 kg elma: 28.00 kron
 • 1 kg patates: 14.00 kron
 • 1 kg domates: 36.00 kron
 • 1 kg soğan: 13.00 kron
 • 1.5 litre su: 15.00 kron

İsveç’te Kafe Restoran Fast Food Harcamaları

İsveç’te dışarıda yediğiniz yemeklerde ödeyeceğiniz miktarlar alım gücünüze göre son derece uygundur. Bir işçi dilediği gibi dışarıda yiyecek içecek tüketebilir. İsveç’te kafe restoran harcamaları ortalama olarak şöyledir;

 • Ucuz fiyatlandırması olan bir restoranda yalnızca tek kişilik yemek fiyatı ortalama olarak 40-50 kron
 • Orta ölçekli bir restoranda tek kişilik yemek fiyatı ortalama olarak 90-150 kron
 • İyi ölçekli bir restoranda tek kişilik yemek fiyatı ortalama olarak 250-600 kron.
 • Sıradan fiyatlandırması olan bir kafede, bir bardak kahve fiyatı ortalama olarak 20-30 kron.
 • Bir öğün fastfood restoran menü fiyatı ortalama olarak 50-90 kron.
 • Ucuz bir fastfood menü fiyatı ortalama olarak 45 kron.
 • Orta boy pizza fiyatı ortalama olarak 60 kron, büyük boy pizza fiyatı ortalama olarak 100 kron.

İsveç’te dışardan yemek yemek istediğinizde cebinizden çıkacak tutar ortalama 150 krondur.


İsveç’te Çalışma Saatleri Nedir?

isvec maaslari ve is imkanlari 800x450.jpg - İsveç Maaşlar – İsveç İş İmkanları 2023
isveç’te meslek maaşları ve iş imkanları

İsveç maaşları kadar İsveç çalşma saatleri de merak edilen konuların başına geliyor. İsveç’te çalışma saatleri Avrupa Birliği’nde yer alan birçok ülke ile aynıdır. İsveç’te belirlenen normal çalışma saatleri haftalık 40 olarak belirlenmiştir. Üst çalışma sınırı ise 48 saattir. Bu çalışma saatleri kapsamında size uyan bir işte çalışabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Amerika Garson Maaşı

İsveç’te Saatlik Çalışma Ücreti Ne Kadar? İsveç Maaşları?

İsveç’te çalışmak isteyenlerin bir diğer merak ettikleri soru ise saatlik çalışma saatlerinin ne kadar olduğu. Bunun nedeni ise İsveç diğer gelişmiş Avrupa ülkelerinde de görüldüğü gibi ödemeleri saatlik bazda yapmaktadır.

Bu nedenle kişilerin alınan maaşları değişiklik gösterebilmektedir. Genellikle sektör ve yapılan mesleğe göre ücretlendirme değişmektedir. Değişen bu saatlik ücretleri işçi sendikaları belirlemektedir.

İsveç’te saatlik ücret ortalama 190 İsveç Kronu’dur.


İsveç’te Asgari Ücret Ne Kadar?

İsveç’te asgari ücret uygulaması yoktur. Bu nedenle belirlenen herhangi bir asgari ücret tutarı da bulunmamaktadır. Maaşlar genellikle sektöre ve saatlik ücretlendirmeye göre farklılıklar gösterir.

Restoran ve otel sektöründe çalışan kişiler aylık olarak ortalama 30.000 İsveç Kronu alırken, fast food sektöründe kasiyerlerin aldığı saatlik ücret 101 – 125 İsveç Kronu’dur.

İsveç’te Maaşlar Ortalama Ne Kadar? – 2023

Daha önce de belirttiğimiz üzere İsveç maaşlar ortalaması sektörlere göre farlılık göstermektedir. 2023 yılında İsveç İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan aylık maaş ödemelerine göre 21.599 – 144.700 İsveç Kronu arası ödemeler değişim göstermektedir.

Sizler için İsveç’te yoğun talep gören meslekleri ve ortalama aylık maaşlarını araştırdık. İşte o meslekler ve İsveç maaşlar listesi şu şekildedir;

Meslekler Aylık Ortalama İsveç Maaşları (Kron)
Finans ve sigorta yöneticileri (1.seviye) 144.700
Üst düzey hükümet yetkilileri 95.500
İnşaat ve madencilikte üretim yöneticileri (1.seviye) 75.800
Uçak pilotları ve ilgili yardımcı profesyoneller 70.300
Finans yöneticileri (1.seviye) 79.300
İsveç doktor maaşı 65.200
İsveç hemşire maaşı 58.500
İsveç öğretmen maaşı 40.000
Öğretim görevlisi 69.300
Uçak pilotları ve ilgili yardımcı profesyoneller 70.300
Yazılım mühendisi maaşları 68.500
Mimar maaşları 55.000
Hizmetçi, dadı ve diğer işçiler 22.400
Garson maaşları 24.500
Seyahat rehberleri 24.900
Bahçıvanlar 25.000
Silahlı kuvvetler çalışanları 25.500
Restaurant ve mutfak çalışanları 24.200
Kasiyerler 25.400
İsveç’te maaşlar

2020 yılında Eurostat tarafından yayınlanmış istatistiklere göre, çalışan kişilerin almış oldukları maaş bakımından İsveç, Avrupa Birliği’nden 6. sırada yer almaktadır. Danimarka ve Fransa gibi ülkelerin alt kısmında İtalya, Almanya ve İspanya’nın ise üst kısmında yer almaktadır.


İsveç’te Hangi Sektörde İşçi Alımı Yapılmaktadır? İsveç İş İmkanları Neler?

isvec maaslar 1 800x552.jpg - İsveç Maaşlar – İsveç İş İmkanları 2023
İsveç maaşlar

İsveç’te çalışabileceğiniz birçok farklı sektör bulunmaktadır. Her gelişmiş ülkede yaygın olarak istihdam sağlayan hizmet sektörü, İsveç’te de sıklıkla tercih edilmektedir. Ülke gelirinin %70’i hizmet sektöründen aldıkları kazançla geçimini sağlamaktadır.

Hizmet sektörünün yanı sıra %27 oranında sanayi ve %1,8 oranında ise tarımdan kazanç elde edilmektedir. İş imkanları fazla olsa da, işçi alımı konusunda genellikle seçici davranırlar. Bu nedenle İsveç’te iş bulsanız dahi, işe girmek için bir süre uğraşabilirsiniz.

Bir Türk olarak İsveç’te iş bulma ihtimaliniz zor bile olsa, nitelikli bir eleman kategorisinde yer alıyorsanız kendinize kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra oturma ve çalışma izni alma konusunda da  büyük problemler yaşamazsınız.

Hizmet Sektörü

Ülkede en gelişmiş sektörlerden ilkidir. Birçok farklı ülkede de karşımıza çıktığı gibi İsveç’te de en çok gelirin elde edildiği sektör hizmet sektörüdür. Ülkede ki milli gelirin 400 milyar dolarlık kısmı hizmet sektörü kapsamında elde edilmektedir.

İsveç hizmet sektöründe iş bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Çalışabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Eğer siz de kesin İsveç’te çalışmaya karar verdiyseniz, hemen çalışma izninizi alabilir bu ülkede çalışmaya başlayabilirsiniz.


Sanayi Sektörü

İsveç’te elde edilen gelirin %27’lik bir oranı sanayi sektöründen elde edilmektedir. Ülke gelirinin 150 milyar dolarlık kısmı sanayi sanayi sektöründen karşılanmaktadır. Sanayi sektörüne yönelik ürün ihraçlarının bir çoğu İsveç’te gerçekleşiyor. Bu nedenle İsveç sanayi sektöründe iş bulmak oldukça kolay.

Tarım Sektörü

Sanayi sektöründe gelişmiş bir ülke olduğu için tarım sektörüne karşı tutum daha düşük. Bu nedenle ülkede elde edilen toplam gelirin %1,8’i tarım sektörü vasıtası ile ediliyor. Tabi ki de diğer sektörlere göre bu sektörde iş bulma olasılığınız bir tık daha düşük.

Detaylı bahsetmiş olduğumuz bu 3 sektörün yanı sıra farklı sektörlerde iş imkanlar vardır. Ancak bizler sizin için en çok tercih edilen 3 iş sektöründen detaylı bir şekilde bahsetttik.

İsveç İş İlanları

Peki İsveç’te çalışmaya karar verdiniz….Sizi neler bekliyor? Nereden iş bulabilirsiniz? İsveç iş ilanları olarak aratınca iş ilanları çıkıyor mu? Sizlerin büyük bir çaba içerisine girmenize gerek kalmadan iş ilanlarına erişebileceğiniz siteleri listeledik. İsveç iş ilanları siteleri şu şekildedir;

 • careerbuilder.se
 • jobb.blocket.se
 • jobbland.se
 • jobbmaskinen.se
 • jobbsafari.se
 • metrojobb.se
 • monster.se
 • stepstone.se
 • studentjob.se

İsveç’te İş Bulma İnternet Siteleri

isvec maaslar 800x542.jpg - İsveç Maaşlar – İsveç İş İmkanları 2023
İsveç maaşlar

İsveç maaşlar yazımıza İsveç iş bulma siteleri ile devam edelim. Gelmiş olduğumuz son teknoloji çağında internet üzerinden iş bulma imkanı oldukça yüksek. Özellikle yurt dışlarına yapılacak işçi alımları internet üzerinden sıklıkla paylaşılıyor. Peki hangi internet sitesi üzerinden İsveç’te iş bulabilirsiniz?

Sizler için İsveç’te iş bulmak için sıklıkla kullanılan internet sitelerini listeledik ve detaylı bir şekilde bahsettik;

 • Eurofound
 • EURES
 • Jobbland.se
 • Thelocal.se

Eurofound

25 Avrupa Birliği ülkesini ve Birleşik Krallık ülkesini kapsamaktadır. Ulusal ve uluslararası hukuk hükümleri kapsamında korunan grafikler, metinler, resimler, ikonlar, çizimler, fotoğraflar, ses ve video materyalleri, programlar ve benzeri öğeleri barındıran bir web sitesidir.

EURES

Yaygın olarak kullanılan bir iş arama sitesidir. Amerikan vatandaşlar tarafından Avrupa’nın iş hareketliliğini artırmak için kurulmuştur. Lakin Amerikan vatandaşı olmayan kişilerin de çalışma izni alabilmek için kullandıkları bir platformdur.

Jobbland.se

Finlandiya’da kurulmuştur. Şu anda yoğun kitlesi nedeniyle neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır. Genellikle İsveç’te yaygın olarak kullanılan; İsveç iş imkanlarını listeleyen bir web sitesidir. Site kurucuları kendilerini, işe alım sürecini detaylı bir şekilde sorgulayan, deneyen ve geliştiren bir grup genç çalışan olarak tanımlamaktadır.

Thelocal.se

İsveç’te yaygın olarak kullanılmasının yanı sıra birçok farklı Avrupa ülkesinde de kullanılmaktadır. İsveç iş imkanlarını listeleyen bir iş arama sitesidir.

İsveç Çalışma İzni

Ortlama olarak evraklarınızın tamamı hazır ise 45 gün 60 arasında bir sürede çalışma izniniz çıkabilir. Bu evraklar her meslek için farklılık gösterdiği için tam bir evrak listesi mümkün değildir. O mesleğe ait diploma, geçmiş çalışma belgeleri, güncel bir CV veya aldığınız davetiye çok önemlidir.

Bu belgelere ek olarak dil yeterlilik belgesi, sağlık sigortası da genel olarak istenilen şartlar arasındadır. Ek olarak işsiz kalmanız durumunda veya hemen işe başlayamamanız durumunda orada geçinebileceğinizi gösteren bir banka hesabını da sunmanızı talep edebilmektedirler.

Ayrıca Maaş Bilgisi kategorisinden hem yurt dışı hem de yurt içi maaşları ile iş imkanlarına ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.