DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL!

19.07.2023
60
A+
A-

Akademiyle ilgileniyor ve bu alanda kariyerinizi ileri bir noktaya mı taşımak istiyorsunuz? O halde bilgi edinmek için doğru yerdesiniz.


İçindekiler
Öğretim Görevlisi Nedir?Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?Öğretim Görevlisi olmak için ilk adım: ALES PuanıALES, Yabancı Dil, Lisans Mezuniyeti ve Giriş SınavıÖğretim Görevlisi MaaşlarıÖğretim Görevlisi ve Öğretim Elemanı FarklıÖğretim Görevlisi Olma Şartları 2023Sektör Tecrübelilere Öğretim Görevliliği

Bu yazımızda, ”Öğretim görevlisi nedir?” ve ”Öğretim görevlisi olma şartları nelerdir?” gibi merak ettiğiniz pek çok soruyu cevaplandırdık. Bir öğretim görevlisinin görevlerini, öğretim görevlisi olabilmek için nasıl başvuru yapacağınızı da ayrıca yazımızdan öğrenebilirsiniz. Peki, öğretim üyesi ve öğretim görevlisi arasındaki farkları biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, cevabını yazının içinde bulabilirsiniz!

Hazırsanız, ”Öğretim görevlisi nedir?” sorusunu cevaplandırarak yazımıza hızlı bir şekilde başlayalım!

Öğretim Görevlisi Nedir?

ogretim elemani nedir 800x533.jpg - Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL!
öğretim elemanı nedir – öğretim görevlisi ne demek

Öğretim görevlisi, uzmanlık gerektiren konularda ders vermek için geçici veya sürekli şekilde görevlendirilen kişiye denilmektedir. Öğretim görevlilerinin doktor unvanına sahip olmaları zorunlu değildir.

Editörün Önerisi: Araştırma Görevlisi Maaşları


Öğretim Görevlisi Nasıl Olunur?

ogretim gorevlisi ne is yapar 1 800x533.jpg - Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL!
öğretim görevlisi nedir / öğretim görevlisi ne iş yapar

Öğretim görevlisi nedir sorusunu cevaplandırdık. Konuya dair aklınızdaki soru işareti gittiyse, üniversitede öğretim görevlisi nasıl olunur inceleyebiliriz.

Öğretim Görevlisi olmak için ilk adım: ALES Puanı

Üniversite kendisine gelen dosyalardan şartları taşıyanları ilk aşama değerlendirmeye tutar. İlk aşama süreci yönetmelikte şu şekildedir: Sınav jürisi, müracaat eden adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının on katına kadar adayı, ALES puanının %60’ını (merkezi sınavdan muaf olan adayların son iki yıla ait ALES notunun bulunmaması halinde, ALES puanı 70 olarak kabul edilir) ve yabancı dil puanının %40’ını; meslek yüksekokullarına müracaatlarda ise ALES puanının %70’ini ve lisans mezuniyet notunun %30’unu dikkate alarak belirler ve kurumun web sitesinde ilan eder.

Bu sıralamaya göre son sırada aynı puana sahip birden fazla adayın olması halinde, bu kişilerin tamamı sınava çağrılır. Başvuru sayısının ilan edilen kadronun on katından az olması halinde, adayların tamamı giriş sınavına alınır.

Ayrıca ALES Nedir? Daha çok bilgi almak için ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

ALES, Yabancı Dil, Lisans Mezuniyeti ve Giriş Sınavı

İlk aşama sonucunda belirlenen adaylara sınav yapıldıktan sonra sınav jürisi değerlendirmesinde ALES notunun %30’unu, lisans mezuniyet notunun %30’unu, yabancı dil puanının %10’unu ve giriş sınavı notunun %30’unu; meslek yüksekokullarında ise ALES notunun %35’ini, lisans mezuniyet notunun %30’unu ve giriş sınavı notunun %35’ini hesaplayarak ilan edilen kadro sayısı kadar adayı başarı sırasına göre belirler ve bu kişiler atanmaya hak kazanır. Ayrıca ilan edilen kadro sayısı kadar yedek aday da belirlenir. Atamalar da mevzuata göre yapılır.


Görüldüğü üzere öğretim görevlisi olmak için doktora yapmış olma zorunluluğu temelde yoktur fakat üniversiteler eğer isterlerse ilanda doktorayı bitirmiş olma şartı koyabilir. Doktorasını tamamlamış olan öğretim görevlileri “öğretim görevlisi doktor” unvanına sahip olurlar.

Bazen yardımcı doçent doktor kadrosunun gelmediği durumlarda doktorasını tamamlamış kişiler belli bir süre için öğretim görevlisi doktor kadrolarına atanmakta ve bir yandan ders verirken bir yandan da yardımcı doçent kadrosunun gelmesini bekleyebilmektedirler. Bu yolla söz konusu kişilerin ders verebilmesinin önü açılmış olmaktadır, zira doktorasını tamamlamış olsa bile araştırma görevlilerinin ders verme yetkileri bulunmamaktadır.

İlgili İçerik: Doçent Nasıl Olunur?

Öğretim Görevlisi Maaşları

ogretim gorevlisi maasi ne kadar 800x533.jpg - Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL!
öğretim görevlisi ne kadar maaş alır

Öğretim görevlisi nedir ve nasıl olunur sorularını cevapladık. Şimdi sırda öğretim görevlisi maaşları var. Güncel öğretim görevlisi maaşları da oldukça merak edilmektedir. Artan enflasyon zammıyla yapılan maaş değişiklikleriyle kafalarımız çok karıştı.

Peki değişen fiyatlarla birlikte öğretim görevlisi maaşları ne kadar oldu? Kıdem ve dereceye göre, öğretim görevlisi maaşlarında değişkenlikler söz konusudur. Aşağıdaki tabloda sizlere detaylı maaş dökümünü sunduk.


Kıdem/ Derece Maaş
1/4 25+ yıllık Öğretim Görevlisi 19,602.40 TL
3/1 9 yıllık Öğretim Görevlisi 18,590.23 TL
4/1 6 yıllık Öğretim Görevlisi 18,327.51 TL
7/1 yeni başlayan Öğretim Görevlisi 18,006.81 TL
öğretim görevlisi nedir

Öğretim görevlisi maaşlarını etkileyen faktörleri merak ediyorsanız Öğretim Görevlisi Maaşları başlıklı yazımızdan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz!

Öğretim Görevlisi ve Öğretim Elemanı Farklı

universitede nasil ogretim uyesi olunur 800x513.jpg - Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL!
üniversitede nasıl öğretim üyesi olunur

Öğretim görevlisi nedir başlıklı yazımızda sırada öğretim görevlisi ve öğretim üyesi arasındaki farkı anlatacağız.

Öğretim görevlisiyle öğretim üyesi kavramı çok karıştırılan ve birbirinin yerine kullanılan iki kavramdır. Halbuki hem öğretim üyesi hem de öğretim görevlisi öğretim elemanlarıdır ve birbirlerinden farklıdır.

Kanunda öğretim görevlisinin tanımı açıkça “Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır.” şeklinde yapılmıştır. Bilindiği gibi öğretim üyeleri de ders vermekle yükümlüdür fakat onlardan ayrıca bilimsel çalışmalar da yürütmesi beklenmektedir. Bir öğretim görevlisi de eğer isterse bilimsel çalışmalar yürütebilir fakat ondan genellikle bilimsel çalışmalar yürütmesi beklenmemektedir. Daha çok ders verme amaçlı istihdam edilmektedir ve görevi derslerini vermektir.

Öğretim görevlileri süreli veya ders saatine bağlı olarak ücretlendirilerek üniversitelerin çeşitli birimlerinde, özellikle de ders verecek öğretim üyesinin bulunmadığı derslerde özel bilgi ve tecrübeleriyle ders vermeleri için görevlendirilirler.


Belli sektör tecrübesine sahip mesleki başarısıyla kendini kanıtlamış kişilerin çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak görev aldığı bilinmektedir. Kanunda ilgili maddelerde öğretim görevlilerinin her hafta minimum 12 saat ders vermeleri gerektiği açıkça belirtilmiştir.

Editörün Önerisi:Yardımcı Doçent Doktor Nedir?

Öğretim Görevlisi Olma Şartları 2023

universitede ogretim uyesi nasil olunur 800x534.jpg - Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL!
öğretim görevlisi nedir

Öğretim görevlisi olmak için neler yapılmalı? Öğretim görevlisi kadrosuna yapılacak başvurular ve atamalar “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” ismindeki yönetmeliğe göre yapılır. Öğretim görevlisi kadrosuna başvuru için yönetmelikte belirtilen özel şartlar şu şekildedir;

  • Lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere (rektörlüğe bağlı bölümler dâhil) başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az tezli yüksek lisans mezunu olmak veya lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az beş yıl tecrübeli olmak,
  • Güzel Sanatlar Fakülteleri, Eğitim Fakültelerinin Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri, Konservatuarlar ile ön lisans düzeyinde eğitim yapılan birimlere başvuracak öğretim görevlisi adaylarında en az tezli yüksek lisans mezunu olmak veya lisans mezunu olmak ve belgelendirmek kaydıyla alanında en az iki yıl tecrübeli olmak.
  • ALES’ten en az 70, Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen merkezi yabancı dil sınavından en az 50 puan veya eşdeğerliği kabul edilen bir sınavdan bu puan muadili bir puan almış olmak, gerekir. Merkezi sınav muafiyetinden yararlananların ön değerlendirme ve değerlendirme aşamalarında ALES puanı 70 olarak kabul edilir.

Öğretim görevlisi kadrolarını Akademik İlanlar sayfamızdan güncel olarak takip edebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen şartlara ek olarak ilanın kendi özel şartları olabilir. Adaylar ilanları incelerler ve şartlarını taşıdığı, başvurmak istediği ilanlara belirtilen süre içinde dosya hazırlayıp başvururlar. Başvurular genellikle şahsen ya da posta yoluyla yapılır.


Dosyada ilanın sayfasında açıkça belirtilen evraklar itinayla düzenlenmeli ve ilanın son günü dikkate alınarak üniversiteye iletilmelidir. Posta ile yapılan başvurularda postanın başvuru tarihinin son gününe kadar ilgili birime ulaşmasından tamamen aday sorumludur, postada geciken evraklar dikkate alınmamaktadır.

Sektör Tecrübelilere Öğretim Görevliliği

ogretim gorevlisi nedir nasil olunur 1 800x533.jpg - Öğretim Görevlisi Nedir? Nasıl Olunur? 2023 GÜNCEL!
öğretim görevlisi nedir nasıl olunur

Daha önce belirttiğimiz gibi sektör tecrübesine sahip tanınmış kişilerin öğretim görevliliği yapması da sık görünen bir şeydir. Örnek olarak üretim müdürlüğüne kadar yükselmiş bir mühendisin üniversitede ilgili bölümde öğretim görevlisi olarak ders vermesi hem öğrencilerin sektör hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamakta hem de üniversite ile sektörün kaynaşması konusunda bir köprü görevi görmektedir.

”Öğretim görevlisi nedir?” başlıklı yazımızı burada sonlandırıyoruz. Merak ettiğiniz başka herhangi bir konu var ise yorum kısmına bırakabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.