DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

19.07.2023
131
A+
A-

Tıp fakültesi okumak istiyorsanız üniversite seçmeden önce mutlaka bakmanız gereken bir yazı hazırladık. 2022 Nisan ayında URAP tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye’nin en iyi tıp fakülteleri nelerdir sorusunu sizler için cevaplandırdık. Türkiye’deki en iyi 10 tıp fakültesi sıralaması ve bu fakülteler hakkında bilgiler yazımızın içinde yer alıyor.


İçindekiler
En İyi Tıp Fakülteleri Hangileridir?Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesiİstanbul Üniversitesi (Çapa)Ankara Üniversitesiİstanbul Üniversitesi-CerrahpaşaEge ÜniversitesiDokuz Eylül ÜniversitesiMarmara ÜniversitesiKoç ÜniversitesiGazi ÜniversitesiÇukurova ÜniversitesiTıp Fakültesi Nasıl Seçilir?

En İyi Tıp Fakülteleri Hangileridir?

Sıralamaya geçmeden önce sıralamayı Orta Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulmuş URAP’ın üniversitelerin yayımladıkları makaleler üzerinden yaptığımızı belirtmek isterim. Ayrıca üniversite seçerken bulunduğu il ve TUS başarısı gibi birçok parametre değerlendirilmektedir. Tüm bunları göz önüne alarak ilk 10 da yer alanları sıraladık. İşte en iyi tıp fakülteleri :

  1. Hacettepe Üniversitesi
  2. İstanbul (Çapa) Üniversitesi
  3. Ankara Üniversitesi
  4. İstanbul (Cerrahpaşa) Üniversitesi
  5. Ege Üniversitesi
  6. Dokuz Eylül Üniversitesi
  7. Marmara Üniversitesi
  8. Koç Üniversitesi
  9. Gazi Üniversitesi
  10. Çukurova Üniversitesi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

hacettepe.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1967 yılında Ankara ilimizde kurulmuştur. Hem İngilizce hem Türkçe bölümü vardır. Hazırlık bölümü vardır. Türkçe TIP okuyacaklar için muafiyet geçme notu 55 İngilizce Tıp okuyanlar için ise 65 puandır. Fakültenin toplam öğrenci sayısı 3000 civarındadır. Hastane ve okul çok yakındır. Devam zorunluluğu olmakla birlikte teorik derslerde yoklama alınmaz ama uygulama derslerinde(Lab. ve Klinik) yoklama alınır.

Spiral entegre sistemi ile eğitim verilir. PDÖ sistemi mevcut değildir. 1. sınıfta hücre bilimleri, 2. Sınıfta sağlıklı insan vücudu ve 3. Sınıfta da hastalıklı insan vücudu ve tedavileri gösterilir. Eğitimin ilk 3 senesi pre-klinik(klinik öncesi) sonraki 3 sene ise kliniktir. 4. Sınıfta 4 büyük staj (dahiliye, pediatri, genel cerrahi, kadın doğum) alınır. 5. Sınıfta ise küçük stajlar alınır. 6. Sınıf intörnlük yılıdır. Simüle hasta laboratuvarı vardır. Geçme notu 60 puandır.

Tıp için en iyi üniversiteler nedir sorusuna Hacettepe ilk akla gelen üniversitedir. TUS başarısı ve akademik başarıda en iyi tıp fakülteleri listesinin zirvesinde yer almaktadır. Türkiye’nin başkenti olan Ankara’da yer alması sebebiyle okuyan öğrencilerin sosyal hayatlarında aktivite imkanları çok fazladır.


İstanbul Üniversitesi (Çapa)

capa.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Çapa kuruluşu 1827 yılına dayanan Türkiye Cumhuriyetinden köklü bir kuruluştur. İngilizce ve Türkçe bölümleri vardır. İngilizce bölümde hazırlık vardır. Muafiyet için geçme notu 60 puandır. Fakültede toplam 4000 civarında öğrenci bulunmaktadır. Teorik derslerde devam zorunluluğu %70, pratik derslerde devam zorunluluğu %80 olsa da teorik derslerde yoklama alınmaz.

Entegre bir eğitim sistemi uygulanmaktadır. Yıl içerisinde ilgili derslerin ortak sınavlarının yapıldığı Dilim sınavları bulunur. (Örnek: Sinir Duyu Dilimi, Endokrin Dilimi) Bu dilim sınavlarında her dersin ders sayısı ile orantılı soru sorulur. Dilim içindeki uygulama derslerine birkaç senedir PDÖ uygulamaları da eklenmiştir. İlk 3 yılda klinik öncesi temel bilimler anlatılır. Sonraki 2 yıl ise klinikte staj yapılır. Son yıl intörnlük yapılır. Simüle hasta laboratuvarı vardır. Geçme notu 50 puandır.

Akademik yayın yapmada ve mezunların TUS başarısında en iyi tıp fakülteleri sıralamasında üst sıralardadır. Fakülte İstanbul’da olması sebebiyle okuyan öğrencilerin yapabileceği imkanları çok fazladır.

Ankara Üniversitesi

ankara.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Ankara Üniversitesi 1945 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulan ilk Tıp Fakültesi olarak kuruldu. Türkçe ve İngilizce bölümü vardır. Türkçe bölümler için hazırlık yoktur ancak İngilizce bölüm okuyacaklar için hazırlık bölümü vardır. Teorik dersler için %70, Laboratuvar dersleri için %80 devam zorunluluğu bulunmaktadır. Sıhhiye’de Morfoloji Yerleşkesi (Taş Bina) ve İbn-i Sina Hastanesi, Cebeci yerleşkesi olmak üzere 2 ayrı yerleşkesi vardır. Gün içinde her saat servis vardır ve servis ile 5-10 dakika süren bir yolculuk ile ulaşılır. Fakültede toplam 2500 öğrenci bulunmadır.

Entegre bir eğitim sistemi uygulanmaktadır. İlk 3 sınıfta Modül sistemi içerisinde branşlar entegre olarak işlenmektedir. Beraberinde mesleksel beceri, iletişim becerisi eğitimleri de sürdürülmektedir. Ayrıca 2. sınıftan itibaren modül konuları ile entegre bir şekilde PDÖ oturumları gerçekleştirilmektedir. 4. ve 5. sınıflarda hastane içinde stajyer klinik eğitimi verilir. 6.sınıfta ise intörnlük yapılır. Geçme notu 60 puandır.


Ankara Üniversite TUS başarı sıralamasına göre 7. sırada yer alsa da akademik başarı sıralamasında 3.sırada yer almaktadır. Ankara’da yer alması sebebiyle sosyal yaşam imkanları gelişmiştir. Bütün her şeyi göz önüne alırsak en iyi tıp fakülteleri Türkiye sıralamasında 3. sırada yer almaktadır.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa

cerrahpasa.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa 2018 yılında kuruldu. İstanbul Üniversitesi çatısı altından ayrılıp kurulan fakültenin kökleri 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Türkçe ve İngilizce bölümleri bulunmaktadır. Hazırlık sınıfı vardır. Muafiyet sınavı geçme notu 60 puandır. Uygulama derslerinde %80 devam zorunluluğu vardır. Teorik derslerde devam zorunluluğu yoktur. Hastane ve okul aynı kampüs içerisindedir. Fakültede toplam 3800 öğrenci bulunmaktadır.

Entegre bir eğitim sistemi vardır. İlk 3 yılda temel bilimler içerisinde hem teorik hem pratik eğitimi ve öğretimi gözeten, farklı bir çok eğitim etkinliğini içerisinde barındıran bir eğitim sistemi vardır. İlk 3 sınıfta Modül sistemi içerisinde branşlar entegre olarak işlenmektedir. Beraberinde mesleksel beceri, iletişim becerisi eğitimleri de sürdürülmektedir. Ayrıca 2. sınıftan itibaren modül konuları ile entegre bir şekilde PDÖ oturumları gerçekleştirilmektedir.4. ve 5. sınıflarda hastane içinde klinik eğitimi verilmektedir. 6.sınıfta intörnlük yapılır. Simüle hasta labaratuvarı vardır.

TUS başarı sıralaması ve akademik makale başarısı olarak Türkiye’nin en iyi tıp fakülteleri sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır. İstanbul’da yer alan üniversitenin konumu ve sosyal çevresi zengindir.

Ege Üniversitesi

ege.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1955 yılında kurulmuştur. Sadece Türkçe eğitim verilir. Hazırlık sınıfı isteğe bağlı olarak okunabilir. Teorik derslerde devam zorunluluğu yoktur. Uygulamalı derslerde %80 devam zorunluluğu vardır. Fakültede toplam 3000 öğrenci civarı bulunmaktadır. Hastane ve okul aynı kampüsün içinde yer alıp çok yakındır.


Spiral eğitim sistemi uygulanmaktadır. Evre ve Blok sistemi vardır. Evre ve Blok sistemi sınıflardan bağımsız olarak yapılmıştır. Evrelerin içinde Bloklar vardır. 1 Bloktan geçme ve kalma durumu vardır. Örneğin Evre 2 Sağlıklı İnsan Vücudu ve Metabolizmasını konu alır. Evrenin altında genel konulara ayrılan 4 Bloğa ayrılır. E2B2 Beslenme-Sindirim ve Metabolizma konusunu ele alır. Bu blok kapsamında anatomi, fizyoloji, biyokimya ve histoloji gibi dersler görülür. Derslerden sınav olmaz Bloklardan sınav olunur ve geçme notu 60 puandır.

İzmir Tıp fakülteleri arasında en iyi tıp fakültesidir. Ege’nin incisi İzmir’in iklimi ve sosyal yaşantısı öğrenciler için çok caziptir. Ege Üniversitesi TUS başarı sıralamasında 3. sırada yer alsa da akademik yayın konusunda geri sıralarda olduğu için en iyi tıp fakülteleri listesine 5. sıradan girmiştir.

Dokuz Eylül Üniversitesi

9 eylul.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi 1978 yılında Ege Üniversitesi’ne bağlı kurulsa da 1982 yılında Dokuz Eylül adıyla kurulmuştur. Eğitim Türkçe verilmektedir ve hazırlık sınıfı yoktur. Devam zorunluluğu %70 olarak uygulanmaktadır. Derslikler ve hastane aynı kampüste yer almaktadır ve ulaşımı çok kolaydır. Fakültede toplam 2500 civarı öğrenci bulunmaktadır.

Fakültede 2019/2020 eğitim öğretim yılından itibaren aktif-entegre sistem uygulamaktadır. Öğrenci merkezli, yatay ve dikey entegrasyonların güçlendirildiği bir müfredata sahiptir. İlk 3 sınıfta sunumların merkezde olduğu, Probleme dayalı öğrenim (PDÖ), kliniğe giriş, alan çalışmaları, mesleksel beceriler, iletişim becerileri ve özel çalışma modülleri (ÖÇM) ile desteklenen eğitim programımız bulunmaktadır. Dönem 1’de Molekülden Dokulara, Dönem 2’de organ sistemleri, Dönem 3’te sistemlerin patolojileri ve kliniğe yansımaları temel hedef alınmıştır. Dönem 4 ve 5 mesleki bilgi, becerilerinin ve klinik uygulamaların kazandırıldığı, Dönem 6 (intörn) meslek pratiğinin yapıldığı stajlardan oluşmaktadır. Geçme Notu 65 puandır.

İzmir Tıp fakülteleri arasında listeye giren ikinci üniversitedir. Ege ile birlikte İzmir’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin hayallerini süsler. Dokuz Eylül Üniversitesi TUS başarı sıralaması ve akademik yayın konusunda benzer bir sıralamaya sahiptir. En iyi tıp fakülteleri sıralamasında 6. olarak kendi yer bulmuştur.


Marmara Üniversitesi

marmara.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Marmara Üniversitesi Tıp fakültesi 1983 yılında kurulmuştur. Eğitim dili İngilizce olmakla birlikte Türkçe eğitim veren bölümü yoktur. Sene başında muafiyet sınavını geçemeyenler veya sınava girmeyenler hazırlık sınıfını okumaları gerekmektedir. %80 devam zorunluluğu vardır. Tıp fakültesine 50 metre mesafede olan hastane yapımı devam etmektedir. Aktif olarak kullanılan hastanelere ulaşım metro ve otobüs ile yapılmaktadır. Toplam öğrenci sayısı 1500 civarındadır.

Entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. Hem yatay hem de dikey entegrasyonun birlikte sağlandığı eğitim sisteminde, vücuttaki organ sistemlerinin dersleri (bilgi ve beceriler), ilgili disiplinlerce topluca verilir. Ders kuruluna temel oluşturan vücut organ sistemiyle ilgili öğrenim hedeflerine ulaşabilmek için aynı dönemde organ sisteminin hem anatomisi, histolojisi, fizyolojisi v.b ile temel yapı ve işlevlerinin hem de kliniğinin birlikte verilmesi temel amaçtır. Klinik Uygulamaya Giriş Programı ve Staj Programları ise ağırlıklı olarak uygulamalı öğrenim etkinliklerinden oluşur. Entegre tıp eğitimi sisteminin gereği olarak herhangi bir Ders Kurulu, Klinik Uygulamaya Giriş Programı veya Staj Programında yapılan tüm ölçme ve değerlendirme etkinlikleri, kendi içlerinde birlikte hesaplanarak her bir ders programı için 4 üzerinden tek bir başarı notu hesaplanır. Geçme notu 2.0 olarak belirlenmiştir.

Marmara Üniversitesi kampüs yerleşiminin konumu çok güzeldir. Ancak hastanelerin uzakta kalması öğrenciler için önemli bir sorun teşkil etmektedir. TUS başarısında ilk 5 de olsa da akademik yayın puanlamasında aynı oranda başarılı olmadığı için en iyi tıp fakülteleri sıralamasında kendini 7. sırada yer bulmuştur.

Koç Üniversitesi

koc 1.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi 2009 yılında kurulmuştur. Eğitim dili İngilizce olmakla birlikte Türkçe eğitim veren bölüm yoktur. Hazırlık sınıfı vardır. Devam zorunluluğu yoktur. Her dönemde 40-50 öğrenci olmak üzere fakültede 350 öğrenci vardır. Bu listede yer alan tek vakıf üniversitesidir. Hastanenin olduğu kampüs ile ilk 3 yıl eğitim görülen dersliklerin olduğu kampüs ayrıdır.

Entegre sistem uygulanmaktadır. 1. Sınıfta çekirdek program kapsamında matematik, kimya, genetik ve seçmeli sanat ve edebiyat derslerinin yanında akademik makale yazma dersleri de görülüyor. Öğrencilere ikinci yıldan itibaren bütünleşik bir program içinde sistem bazlı tıp eğitimi verilmektedir. Klasik organ sistemlerine ek olarak modern tıbbın yoğun araştırma alanları olan kanser, sinirbilimleri, moleküler tıp gibi alanlar için özel çalışma dönemleri ayrılmaktadır.


Koç Üniversitesi yerleşkesi; orman içinde doğal ortamla öğrencilerin konforu için tasarlanmış bir yaşam alanıdır. TUS başarısı sıralamasında çok geride kalsa da akademik yayın puanlamasına göre vakıf üniversiteleri arasında en iyisidir. Bu veriler eşiğinde en iyi tıp fakülteleri sıralamasında 8. olmuştur.

Gazi Üniversitesi

gazi.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 1879 yılında kurulmuştur. İngilizce ve Türkçe bölümleri vardır. İngilizce bölümü okuyanlar için hazırlık sınıfı vardır ama Türkçe bölüm okuyanlar için yoktur. %80 devam zorunluğu vardır. Toplam fakültede 3000 öğrenci vardır. Hastane ve fakülte aynı kampüste yer alıp çok yakındır.

Entegre eğitim sistemi uygulanmaktadır. İlk 3 sınıfta komite sistemi vardır. 4. ve 5. sınıflarda ise stajlar yapılır ve komite sistemi burada uygulanmaz. Son sınıfta ise tüm tıp fakültelerinde olduğu gibi intörn hekim olarak hastanede çalışılır. Geçme notu 60 puandır.

Gazi Üniversitesi Tıp fakültesinde okuyan öğrenciler Ankara merkezde yer almanın avantajlarını yaşamaktadır. TUS başarısına göre 5. sırada yer almasına rağmen akademik yayın puanlamasına göre biraz geride kalmıştır. Tüm veriler göz önüne alındığı zaman en iyi tıp fakülteleri sıralamasında 9 numarada yer almaktadır.

Çukurova Üniversitesi

cukurova.jpg - Türkiye’nin En İyi Tıp Fakülteleri Nelerdir? (TOP 10)

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 1972 yılında kurulmuştur. Eğitim dili olarak sadece Türkçe olan bölüm vardır. Hazırlık sınıfı yoktur. %80 devam zorunluluğu vardır. Fakülte ve hastane aynı kampüste yer almaktadır. Fakültede toplam 2000 civarı öğrenci bulunmaktadır.

Karma (modüller sistem ile desteklenmiş entegre) eğitim sistemi uygulanmaktadır. Dönem I II III teorik temel bilim dersleri görülür. Dönem IV V VI klinik eğitimi yapılmaktadır. Dönem I, II ve III’ te Beceri Laboratuvarları, Dönem I’ de İlk Adım Kursu, Dönem II ‘de Üreme Sağlığı Modülü, Dönem III’te Temel Yaşam Desteği kursu ve İleri Yaş Hastaya Multidisipliner Yaklaşım Modülü, Dönem V’ te İleri Yaşam Desteği ile Neonatal Resüsitasyon kursları, Dönem VI’ te Hekim-Hasta iletişiminde sorunlu durumlar kursu verilmektedir. Geçme notu 60 puandır.

Çukurova Üniversitesi Tıp fakültesi bu listede İzmir, Ankara ve İstanbul dışında yer alan tek üniversitedir. TUS başarı puanında listenin gerisinde olsa da akademik yayın puanlamasına göre yukarıdadır. Bu yüzden en iyi tıp fakülteleri listesine 10.sıradan girmiştir.

Tıp Fakültesi Nasıl Seçilir?

Tıp fakültesi seçerken bir çok etmen vardır. Bunları sayacak olursak eğitim veren akademisyenin durumu(yeterli sayıda olması ve akademik yayın kalitesi) ve staj yapılan hastanenin durumu (hastanenin büyüklüğü ve farklı hasta görme potansiyeli) en önemli iki unsurdur. Yukarıda yer alan en iyi tıp fakülteleri akademik yayın sıralaması hakkında detaylı raporu görmek ve daha fazla bilgi almak için URAP internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.