DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri

19.07.2023
66
A+
A-

”YDS nasıl yüksek puan alınır?” sorusu akademik kariyer yolunda olanların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Akademik her aşama için YDS/Yökdil ya da türevi bir sınav puanı almanız şart! Peki YDS sınavından nasıl yüksek puan alınır?


İçindekiler
YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır?1- Seviye Tespit 2- Online/Offline Dersler 3- Gramer Konuları4- Kelime Çalışması5- Okuma Yapma6- Soru Çözümü7- Deneme Sınavları8- Kişisel Notlar

Akademik ilanlardan aşina olduğumuz kadarıyla akademide aşama atlarken YDS’den 55 almak en az puan olarak belirtilmektedir. Fakat bu puan adaylara yetmiyor. Kısa sürede YDS’den 90 almak ya da YDS’den 70 almak ve bu puanların toplamda kaç nete tekabül ettiği merak konusu.

YÖK’ün gerçekleştirdiği İngilizce sınavlarının stratejik ve ezbere dayalı sınavlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sınavlar için düzenli çalışma ile birlikte belirli stratejileri izlememiz gerekmektedir. Bu yazımızda YDS nasıl yüksek puan alınır? sorusunu irdelediğimiz, YDS/ Yökdil çalışırken hangi yolu izlemeliyiz, yol haritamız ne olmalı, nelere dikkat edersek yüksek puan alabileceğimizi sizler için derledik!

YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır?

yds den yuksek puan almak ne ise yarar 800x560.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
YDS’den yüksek puan almak ne işe yarar

YDS/Yökdil sınavlarına çalışırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli detaylar ve stratejileri uygulamanız sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir. Bunun için ilk yapmanız gereken şey, düzenli çalışma sistemine geçmektir.

Çalışma süreci içerisinde izleyeceğiniz yol haritası ve YDS odaklı çalışma stilini merak edenler yazımızı okumaya devam etsin!


1- Seviye Tespit

yds nasil yuksek puan alinir 3 800x533.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır / yds sınav tüyoları

Yökdil ya da YDS sınavına girmeden önce ilk yapmanız gereken kendi seviyenizi tespit etmektir. Çünkü bu sınavlar sizin İngilizceyi ne kadar aktif kullandığınızı ya da ne derece hakim olduğunuzu ölçen sınavlar değil. Bu yüzden İngilizce konuşma pratiğiniz iyi olsa bile sınavda afallayabilirsiniz. Peki seviyenizi nasıl tespit edeceksiniz?

 • Öncelikle kalitesinden emin olduğunuz bir yayınevinden deneme alabilirsiniz.
 • Sonrasında, kimseden yardım almadan 180 dakikanızı bu sınava ayırın. (Gerçek YDS sınavı ile aynı süre)
 • 180 dakika sonunda cevaplarınızı kontrol edin. Yanlış yaptığınız sorulardaki eksiklerinizi bir yere not edin ve çalışmaya devam edin.
 • Yök‘ün son 5 yıl içinde yaptığı Yökdil ya da YDS sınavlarından birini de çözebilirsiniz.

2- Online/Offline Dersler

yds nasil yuksek puan alinir 4 800x587.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır

Yökdil ya da YDS, her ikisi de uzun zamandır devamlılığı sürdürülen ve belli kalıplara ait soru stilleriyle hazırlanan sınavlardır. Bu yüzden her iki sınav da belli stratejiler doğrultusunda hazırlanır. Bu sınavlara hazırlanırken bu stratejileri tek başınıza yönetmek sağlıklı bir sınav süreci geçirmenizi engelleyebilir. Bu yüzden alanında uzman hocalardan ders alarak bu süreci daha rahat geçirebilirsiniz. Uzman hocalardan nasıl ders alabiliriz?

 • Kurum/kursların yüz yüze eğitiminden yararlanma
 • Kurumların online eğitimlerinden yararlanma
 • Alanında uzman kişilerle görüşerek birebir online dersler alma

Öneri yazısı: YDS Kelime Ezberleme

3- Gramer Konuları

yds nasil yuksek puan alinir 5 800x566.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır

Bir dili anlayabilmenin yolu, o dilin dil bilgisi kurallarına hakim olmaktan geçmektedir. YDS sınavı için de genel hatlarıyla gramer bilgisi edindikten sonra bol miktarda soru çözümü yapmanızı tavsiye ederim.

 • Sadece gramer çalışmak yerine soru çözümü esnasında gramerin farklı şekillerini görebilirsiniz.
 • Okuma çalışması pratiği yaparken dil bilgisinin kullanım alanlarına hakim olmanız da mümkündür.

Piyasada birbirinden kaliteli pek çok gramer kitabı vardır. Bunlardan bir tanesi ELS Yayıncılığa aittir. ELS Yayıncılık, oldukça kapsamlı gramer kitabına sahiptir. Bu nedenle tercih edebilirsiniz.


4- Kelime Çalışması

yds nasil yuksek puan alinir 6 800x507.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır

Kelime ezberi Yökdil, YDS ve türevi sınavlarda yüksek almanın en temel çalışma pratiğidir. Sizin ağırlık olarak kelime çalışıyor olmanız sınavda rakiplerinizin önüne geçmenizde destek olacaktır. Aynı zamanda sınav harici İngilizce pratiğinize de önemli katkı sağlayacaktır.

Yökdil için hangi alandan sınava girecekseniz (Fen bilimleri, Sosyal bilimler, Sağlık bilimleri) o alana özel kelime çalışması yapmanız alan dağarcığına hakim olmanızı sağlayacaktır. Haricinde, sınavda yer alan öbek fil (Phrasal Verb), fiil, sıfat, zarf ve edat (Proposition) çalışması yapmanızda çok önemli. Peki nasıl çalışabilirsiniz?

 • Kendinize ait bir kelime defteri oluşturabilirsiniz!
 • Mobil telefon uygulamalarından yararlanabilirsiniz!
 • Kelime kartları edinebilirsiniz!

Kelime çalışması yaparken haftalık ya da günlük tekrarlar yapmaya özen göstermelisiniz. Ezberlediğiniz kelimeleri günlük hayatınıza entegre ederseniz daha akılda kalıcı bir hale getirebilirsiniz.

Öneri yazısı:YDS Nedir? YDS Ne İşe Yarar?

5- Okuma Yapma

yds nasil yuksek puan alinir 7 800x578.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır

YDS/Yökdil gibi sınavlar sizin okuma- anlama becerinizin tespiti için yapılırlar. Bu yüzden sınav hazırlık süresince sürekli okuma yapma çok önemlidir. Okuma yapmanız sizin cümle yapısını kavramanızı ve kelime ezberinizin kalıcı hale gelmesini sağlamaktadır. Fakat her İngilizce metni okumak sınav odaklı bir çalışmada çok verim sağlamayabilir. Öyleyse okuma yaparken nelere dikkat edebiliriz?


 • Düzeye göre okuma parçaları seçmelisiniz. Sınav çalışma aşamasında zaten okuduğunuz parçaların size yetmeyeceğini ve bir üst düzey parçalara geçmeniz gerektiğini hissedeceksinizdir.
 • Alanınızla ilgili düzenli makale okumaları yapmanız, sizin hem akademik kariyeriniz için hem de YDS/Yökdil sınavı için katkı sağlayacaktır.

Unutmayın sınav esnasında en çok yarar göreceğiniz çalışma okuma yapma olacaktır!

6- Soru Çözümü

yds nasil yuksek puan alinir 8 800x550.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır – yds sınav stratejileri

Soru çözümü, bu sınavlar haricinde de sınav çalışma süreçlerinde en çok önerilen çalışma stillerinden biridir. Sınavda yer alan soru tiplerine maruz kaldıkça sınav pratiğiniz daha çok gelişecektir. Ayrıca kelime çalışmalarında gerçekleştirdiğiniz bağlaç, fiil, zarf, edat ezberlerinizi soru çözümleri ile pekiştirirsiniz. Soru çözümlerinde;

 • Çıkmış YDS sınav sorularını çözebilirsiniz. Bu sayede sınavın hangi bölümünde eksiğinizin olduğunu saptarsınız. (Bağlaç, cümle tamamlama, paragraf, gramer vs.)

Uzmanından İngilizce Kelime Öğrenme Üzerine Tavsiyeler” başlıklı yazımızı incelemeyi unutmayın!

7- Deneme Sınavları

yds nasil yuksek puan alinir 9 800x534.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır

Deneme sınavları bu süreçte pek sevdiğimiz bir aşama değildir. Çünkü çıkan sonuç sizi demotive de edebilir. Sakın bu hataya düşmeyin! Deneme sınavları sizin zaman yönetiminize büyük katkı sağlayacaktır. Soru pratiği kazanmanız ve eksiklerinizi tespit etmeniz de oldukça önemlidir. Ayrıca eksiklerinizi tespit edip belirli konulara çalışmanız sınava hazırlanma sürecinde de daha az efor sarf etmenizi ve sonuç odaklı çalışmanızı sağlar.

8- Kişisel Notlar

yds nasil yuksek puan alinir 10 800x533.jpg - YDS Nasıl Yüksek Puan Alınır? YÖKDİL/ YDS Yüksek Puan Stratejileri
yds nasıl yüksek puan alınır

Çalışma aşamanızda kaynaklarınızın üzerine kendi stilinizde notlar almak konuları daha rahat kavramınızı sağlayacaktır. Bununla birlikte kelime defteriniz dışında bir not defteri tutabilirsiniz. Not defterlerinizi yanınızda taşıyarak günlük hayatınızda odağınızın başka yere kaymasını engellersiniz.


Sizlere YDS çalışma stratejilerini uygulayarak nasıl yüksek puan alacağınıza dair tüyoları derledik. ”YDS Bağlaçlar – Conjunctions” yazımızı okumadan geçmeyin!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.