DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Yunanistan Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL! -Yunanistan’da Yaşam!

19.07.2023
63
A+
A-

Yunanistan asgari ücret 2023 yılında %9,4 oranında arttı!


İçindekiler
Yunanistan Asgari Ücret Ne Kadar?Yunanistan Asgari Ücretle Çalışan OranıYunanistan Ekonomisi Nasıl?Yunanistan Asgari Ücret Yıllara Göre Artış TablosuYunanistan Maaşları – Hangi Meslek Ne Kadar Kazanıyor?Yunanistan Yaşam Maliyeti – Hayat Pahalı mı?Yunanistan Ev KiralarıYunanistan İş İlanlarıYunanistan Hakkında Farklı Sorularınız mı Var?

Bu içerikte Yunanistan’da yaşam, meslek maaşları ve yaşam giderleri konusunda detaylı bilgi bulacaksınız. Yunanistan asgari ücret yıllara göre ne kadar arttı? Cevabı biraz aşağıda!

Ayrıca Yunanistan asgari ücret alan kişi sayısı sizi şaşırtacak! Elbette Yunanistan iş ilanları listesi de sizi bekliyor. Bu yazı Yunanistan’da çalışmak fikrini araştıranlar için…

Yunanistan Asgari Ücret Ne Kadar?

yunanistan asgari ucret.jpg - Yunanistan Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL! -Yunanistan’da Yaşam!
Yunanistan asgari ücret

Yunanistan asgari ücret 2023 yılında başbakan Kyriakos Mitsotakis’in talimatıyla %9,4 oranında arttı. 1 Nisan tarihinde gerçekleşen artıştan yaklaşık 600.000 kişi faydalandı. Peki, Yunanistan’da asgari ücret ne kadar oldu?

Öncelikle hatırlatmakta fayda var; Yunanistan’ın para birimi Euro. Ülkede maaşlar da euro üzerinden ödeniyor. Değerli bir para birimi olması itibarı ile bu durum çalışanlara büyük bir avantaj sağlıyor.


Yunanistan asgari ücret kaç euro?

2023 yılında Yunanistan asgari ücret aylık 780 EUR olarak belirlendi.

Ayrıca Yunanistan’da işsizlik maaşı uygulaması da bulunuyor. 
Yunanistan’da işsizlere yönelik olarak günde 17,51 EUR, aylık olarak ise 438 EUR maaş ödemesi yapılıyor.

Yunanistan Asgari Ücretle Çalışan Oranı

Yunanistan asgari ücretle çalışan oranı nüfusa göre kıyaslandığında oldukça yüksek. Avrupa’da asgari ücret rakamlarına göre ise Yunanistan gelirleri çok daha düşük. 

2023 yılı itibarı ile Yunanistan asgari ücret alan kişi sayısı yaklaşık 600.000. Şimdi bu sayıyı Yunanistan nüfusu bakımından ele alalım…
Yunanistan asgari ücretle çalışan oranı nüfusun %4’üne denk gelmektedir.


Yunanistan Ekonomisi Nasıl?

yunanistan asgari ucret.jpg - Yunanistan Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL! -Yunanistan’da Yaşam!

Yunanistan asgari ücret genel olarak Avrupa ortalamasının altında. Elbette bu durumun altında Yunanistan ekonomisine ilişkin gerçeklikler yatıyor. Şimdi komşu ülke Yunanistan’ın ekonomisi nasıl birlikte bakalım…

Yunanistan, Euro Bölgesi’nde bulunan bir ülkedir ve AB üyesidir. Yunanistan ekonomisi, son birkaç yılda bir dizi zorlukla karşı karşıya kaldı. 2008’deki küresel mali kriz Yunanistan’ı etkiledi ve ülkenin kamu borcu hızla arttı. Bu, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkma riskiyle sonuçlandı ve AB ve IMF tarafından verilen mali yardım paketleri ile bu risk engellendi.

Yunanistan ekonomisi, turizm, nakliye, tarım ve hizmet sektörleri gibi çeşitli endüstrilerden oluşur. Ancak, son yıllarda ekonomik büyüme düşük kalmıştır ve işsizlik oranı yüksek seviyelerde devam etmektedir.

Yunanistan’ın kamu borcu hala yüksek seviyelerdedir ve ekonomik istikrarsızlık devam etmektedir. Ancak, son yıllarda alınan ekonomik reformlar, Yunanistan ekonomisini yeniden canlandırmak için umut verici bir adım olmuştur.

Öneri yazısı:Polonya Asgari Ücret


Yunanistan Asgari Ücret Yıllara Göre Artış Tablosu

Yunanistan da dünya genelinde yaşanan ekonomik kriz ve enflasyon artışından etkilenen ülkeler arasında. Yunanistan asgari ücretinin son beş yılda artış tablosu:

  • 2018: 684 Euro
  • 2019: 758 Euro (%11 artış)
  • 2020: 650 Euro (%14 artış öngörülmüştü ancak COVID-19 pandemisi nedeniyle artış gerçekleştirilmedi)
  • 2021: 655 Euro (%0.8 artış)
  • 2022: 690 Euro (%5.3 artış öngörülüyor)
  • 2023: 780 Euro (%9,4 artış ile.)

Yunanistan asgari ücreti, diğer AB ülkelerinin çoğundan daha düşük seviyelerde kalıyor. Ancak son yıllarda yapılan artışlar, asgari ücretli çalışanların yaşam standartlarını bir miktar yükseltmeye yardımcı oldu.

Yunanistan Maaşları – Hangi Meslek Ne Kadar Kazanıyor?

Yunanistan asgari ücret diğer Avrupa ülkelerine oranla düşük olsa da bu ülkede profesyonel olarak çalışanlar elbette bu rakamın üzerine rahatlıkla çıkabiliyor.

Şimdi Yunanistan maaşlarına birlikte göz atalım…

Yunanistan’da çalışanların %25’i 1.428 Euro’dan daha az gelir elde ediyor. Çalışanların %75’i 1.428 Euro’dan daha yüksek bir kazanca sahip. Yunanistan’da bir çalışan yaklaşık 1.660 Euro, en düşük maaş alan işçi 620 Euro ve en yüksek maaş alan işçi 4.160 Euro gelir sağlıyor.


Şimdi size fikir vermesi açısından Yunanistan’da meslekleri ve maaşlarını paylaşacağım:

Meslek Maaşlar
Yunanistan Doktor Maaşları 2.500 €
Avukat 1.500 €
Muhasebeci 1.000 €
Mühendis 1.500 €
Dişçi 2.500 €
Yunanistan Öğretmen Maaşı 2023 1.500 €
Hemşire 1.000 €
Yunanistan maaşlar

Yunanistan maaşları ilginizi çektiyse bu içeriğe de MUTLAKA göz atın: Malta Asgari Ücret

Şimdi Yunanistan yaşam giderlerine bakalım. Yunanistan’da asgari ücret ile geçinmek mümkün mü, yaşam pahalı mı birlikte karar verelim…

Yunanistan Yaşam Maliyeti – Hayat Pahalı mı?

yunanistan yasam maliyeti.jpg - Yunanistan Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL! -Yunanistan’da Yaşam!

Yunanistan asgari ücret görüldüğü üzere çok yüksek değil. Hal böyle olunca Yunanistan’da yaşam hakkında fikir sahibi olmak için yaşam giderlerini de bilmek şart…

Yunanistan market masrafları ile başlayalım.


Ürün Fiyat
Ekmek 0,50 €
Domates 1 kg 1,50 €
Yumurta 12’li 3,50 €
Elma 1 kg 1,50 €
Patates 1 kg 1,00 €
Tavuk Kanat 1 kg 7,50 €
Portakal 1 kg 1,00 €
Süt 1 litre 1,50 €
Yunanistan market fiyatları

Yunanistan ev kiraları ile devam edelim…

Yunanistan Ev Kiraları

Yunanistan asgari ücret bilgisine oranla düşünüldüğünde Yunanistan ev kiraları oldukça yüksektir diyebiliriz. Rakamlar ise şöyle:

  • Şehir merkezinde tek odalı bir daire: 350 EUR (Ortalama)
  • Merkeze uzak tek odalı bir daire: 280 EUR (Ortalama)
  • Şehir merkezinde üç odalı bir daire: 600 EUR (Ortalama)

Yunanistan ev kiraları her ülkede olduğu gibi büyük şehirlerde, merkezi noktalarda çok daha yüksektir. Bu ülkede ev kiralamak için ciddi bir bütçe ayırmanız gerekir.

Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri… İtalya Asgari Ücret bilgilerini öğrenmeden olmaz…

Yunanistan İş İlanları

yunanistan is ilanlari.jpg - Yunanistan Asgari Ücret 2023 – GÜNCEL! -Yunanistan’da Yaşam!

Yunanistan asgari ücret bilgisi ve meslek maaşları ilginizi çektiyse şimdi sizinle Yunanistan’da iş bulmanız için ülkenin en iyi kariyer sitelerini paylaşacağım…

Aşağıda yer alan web sitelerinden detaylı iş araması yaparak Yunanistan’da çalışmak mümkün!

Yunanistan’ın En İyi İlan Siteleri

Kariera: Yunanistan’da en popüler kariyer sitelerinden biri olan Kariera, geniş bir iş ilanı veritabanı sunar. Site, iş arayanlara iş ilanlarına erişim, iş başvurularını yönetme ve özgeçmişlerini oluşturma imkanı sağlar.

Jobfind.gr: Jobfind.gr, Yunanistan’daki diğer kariyer siteleri arasında oldukça popüler bir seçenektir. Site, iş arayanlara iş ilanlarına erişim, özgeçmiş oluşturma ve iş başvurularını yönetme imkanı verir.

Skywalker.gr: Skywalker.gr, Yunanistan’da popüler bir kariyer sitesidir ve geniş bir iş ilanı veritabanına sahiptir. Site, iş arayanlara iş ilanlarına erişim, iş başvurularını yönetme ve özgeçmişlerini oluşturma imkanı sunar. İşverenler de siteye iş ilanı vererek adayları yönetebilirler.

Workable: Workable, Yunanistan’da işverenler ve iş arayanlar için popüler bir kariyer sitesidir. Site, iş arayanlara iş ilanlarına erişim ve iş başvurularını yönetme imkanı sunarken işverenlere iş ilanı verme, adayları yönetme ve işe alım sürecini yönetme fırsatı verir.

Yukarıdaki siteler aracılığıyla Yunanistan asgari ücret rakamlarının üzerinde getiri sağlayan bir iş bulmanız mümkün. Aramaya inanın!

Yunanistan Hakkında Farklı Sorularınız mı Var?

Bu içerikte sizinle Yunanistan asgari ücret 2023 bilgisini, ülkedeki yaşam giderlerini ve Yunanistan ekonomisini detaylı olarak paylaştım.

Ayrıca Yunanistan’da yaşam hakkında kısaca bilgi verdim ve Yunanistan iş ilanları konusunda size yardımcı olacak bir liste paylaştım.

Eğer Yunanistan hakkında farklı sorularınız varsa bize hemen yorumlar bölümünden ulaşın. Sizi cevapsız bırakmayacağımızdan emin olabilirsiniz!

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.